Koku Özeti – Patrick Süskind

koku-kitabi-ozeti-patrick-suskind

1998 yılında basılan Koku Özeti isimli eser Patrick Süskind tarafından kaleme alınmıştır. Kısaca kendini ve hayatı sorgulayan bir adamın hikayesi olan bu eser kısa süre içerisinde çok okunanlar listesine girmeyi başarmıştır.

Can Yayınları tarafından 260 sayfa olarak basılan bir kitaptır. Sinema sektörüne de konu olan bu eşsiz Koku özetini sizler için derledik.

Koku Kitabı Özeti

Doğar doğmaz annesi tarafından bir balıkçı tezgahına bırakılan Babtiste Granouille çok acıklı bir şekilde hayata başlamıştır. Tezgaha bırakılmasının ardından bir müşteri tarafından fark edilir ve sahiplenilir.

Bebek Babtiste diğer bebeklerden farklı olarak hiç kokmamaktadır. Bundan dolayı birkaç defa süt anne değiştirmek zorunda kalır çünkü insanlar küçük bebeğin bu özelliğinden çekinmektedirler. Biraz büyüyünce ise onu göz önünden çekmek için bir deri atölyesine çalışmaya verirler. Babtiste deri atölyesinde çalışırken bir parfümcüye teslimat yapar. Burada parfümlerin eşsiz kokularından büyülenir ve koku ayırt etmekteki müthiş yeteneği parfümcü tarafından keşfedilir.

Küçük bir pazarlığın ardından derici Babtiste’yi parfümcüye bir köle gibi satar. Fakat kısa bir süre sonra derici köprüden düşerek ölür. Babtiste parfümcüde çalışırken yeteneği sayesinde bütün kokuların uzmanı olur.

Babtiste parfümcüde çalışırken Dünya’nın en mükemmel kokusunun arayışına düşer. Dağ bayır gezerek en güzel kokuyu arar. Yıllarca ıssız bucaksız yerlerde mükemmel kokuyu arar fakat bulamaz. Sonunda başka bir parfümcüde en güzel kokuyu yapmak için çalışmaya başlar.

Bir gece bakire bir genç kızda aradığı kokuyu bulur ve kızı öldürerek kokuyu almaya çalışır. Kıza uyguladığı çeşitli yöntemlerde başarısız olunca bu defa eşsiz kokuya kurban edebilmek için farklı kızlar aramaya başlar.

Öldürdüğü bütün kızlardan farklı bir koku alarak kendisine bir koku koleksiyonu yapmaya başlar. Fakat bir süre sonra şehirde işlenen cinayetlerden Babtiste’nin sorumlu olduğu anlaşılır. Yapılan yargılamanın ardından Babtiste idam ile cezalandırılır. Babtiste koku konusunda ki yeteneğini konuşturarak idamdan kurtulmaya çalışır.

İdam sehpasına giderken kendi oluşturduğu mükemmel kokuyu sürünür ve bu eşsiz koku sayesinde herkes Babtiste’yi melek olarak görür. Ve bu güzel kokulu melekten bir parça alabilmek için Babtiste’nin üzerine atlayarak ondan bir parça kopararak vahşi bir biçimde ölmesini sağlarlar.

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için bizi Twitter ve Instagram dan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.

Aşağıdaki haberler ilginizi çekebilir!

2020 Bebek isimleri

Sosyal Medya ve Evlilik

Sosyal Medya Etkileri

Mizah Sayfası Açmak ve Para Kazanma

Kitap Özetleri

Kuyucaklı Yusuf Özeti

Kürk Mantolu Madonna Özeti

Türk İslam Tarihi Özeti

Aslan Cadı Ve Dolap Özeti Narnia

Bülbülü Öldürmek Kitap Özeti