Koçluk ve Yaşam Koçluğu Eğitimi

yasam-koclugu (2)

İnsan üniversite eğitimi almış dahi olsa hayat bazen kişiyi farklı yönlere çeviriyor. Yani aldığınız eğitimlerden farklı işler yapma konusunda istek duyuyorsunuz. Aslında daha çok yaşadığımız hayat tecrübeleri bizi buna sürüklüyor. İşte bu noktada aldığımız eğitimleri sorgulamaya başlıyoruz ve yönümüzü başka kulvarlara çeviriyoruz. Genelde yaşanan sıkıntılar bu noktada çok etkili oluyor. Böyle bir yaşam sıkıntısını tecrübe edenlerin en çok sorduğu sorulardan biri koçluk nedir? Ve koçluk eğitimi nerden alınır? Oluyor. Çünkü artık koçluk günümüzün en popüler mesleklerinden biri durumunda. Birçok alanda verilebilen bu hizmetle hem kendi sıkıntınızı iyileştiriyor hem de başka yaşamlara dokunuyorsunuz. Tam da burada koçluk eğitimi aldığınız kişiyle de oluşturduğunuz diyalog sizin dünyanızda farklı pencereler açıyor.

Koçluk eğitimi alma isteği bazı tecrübelerden sonra oluştuğu için insan daha sonra bırakmak da istemiyor. Özellikle nefes koçluğu, sağlık koçluğu gibi alanlarda önce kişi bu eğitimlerden fayda sağlıyor ve bu faydayı başka insanlara da yaşatmak isteğiyle koçluk eğitimi vermek istiyor. Üstelik aldığı bu eğitimi başka insanlara da vererek bir de bu işten para kazanabiliyor. Destek vermenin insan üzerinde yarattığı etkileşimi başka işlerde bulamayan insanlar, bu işi daha da benimseyip asıl işleri haline getirebiliyorlar.

yasam-koclugu (1)

Koçluk eğitimi çeşitli konular da birden fazla alan da alınabiliyor. Bu alanların birbiri   üzerinde yarattıkları sinerji ile daha da farkındalık kazanan   kişi hayatta bir dönemeç atlayarak hem maddi hem de manevi kazançlar sağlıyor. Özlemle beklenen bir hayatın kapılarını aralıyor.

Koçluk Eğitimi ile Kazanılan Farkındalık

Koçluk son zamanlarda meslek olarak kabul edilmiş, dünyada kazandığı prestiji Türkiye’de de kazanmaya başlamıştır. Başlı başına bir eğitim programı olsa da aslında bir tecrübe paylaşımı olan koçluk eğitimi kişilerin bazen bir sıkıntı yaşamalarıyla başvurdukları bir program. Çünkü normal zamanlarda insanlar yaşam tecrübelerini paylaşma konusunda sıkıntı yaşayabiliyor. Fakat koçluk eğitimi alan kişiler hem birbirleriyle hem de çevreleriyle olan iletişimlerinde oldukça rahat bir konuma gelip yaşadıkları tecrübelerden utanmak yerine, onları bir zenginlik olarak görmeyi öğreniyorlar. Bu farkındalık onları bu tecrübelerini paylaşmaya itiyor ve danışanlar da bu farkındalığı tecrübe ederek kendilerindeki asıl potansiyeli görüp onun üzerinde çalışmaya başlıyor.

Eğer koçluk eğitimi almak isteyen bir kişi iseniz bu eğitim için farklı kurumlarda değişiklik gösterse de belli bir ücreti ödemek zorundasınız. Başlangıçta insan neden bu ücreti ödemek zorunda olduğunu sorgulasa da kendinde ki değişikliği fark ettiğinde ödediği miktar pek de umurunda olmuyor. Ayrıca bu değişikliği yaşayıp kendisi de koç olabildiği için bu eğitimlerden sayısız fayda sağlamak mümkün. Bu yüzden eğer kendinizde bir değişim olmasını istiyor fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bir koç ile tanışmanızın zamanı gelmiş demektir.  Ayrıca insan bu arayışa girdiğinde bazen istediği kişi karşısına çıkıyor ve onun yaşam tecrübeleri ile kendi yolunu aydınlatıyor.

Kendinizi yaşam yolculuğunuzda biraz küskün, sıkıntılı ve hayal dünyanızdan uzaklaşmış hissediyorsanız belki de yaşamınızda bir değişiklik yapmak istiyorsunuz. Hissettikleriniz sizin hayat yolculuğunuzda size eşlik eden değerlerinizdir. Bir koç ile tanışıp bunu keşfettiğinizde farkındalığınız sizi hayatınızı yönlendirme konusunda uzman yaparak daha sonra size aldığınız eğitimle başka insanların yaşamlarına dokunma fırsatı sunuyor. İnsan bunu ancak bir eğitim programına katılarak deneyimliyor ve sonra paylaşmaya başlıyor. Bu zenginlik sizi yaşam kaygılarından uzaklaşarak minimum stres ve maksimum farkındalıkla verimli işler yapmaya iterken aynı zamanda bir meslek sahibi yapıyor. Bu işte en büyük geri dönüş yaşadıklarınızın önce bir sıkıntıymış gibi görünse de size başka insanların yaşamlarına dokunma fırsatı vermesi oluyor.