Kıssadan Hisse Hikayeler

Kıssadan Hisse Hikayeler

Kıssadan hisse hikayeler genellikle ders verme amacı ve anlatılan hikaye içerisinde bir ders unsuru çıkarır. Bu hikayeler eğitici çocuk masalları sınıfına da girebilmektedir. Bugün 2 adet hikayemiz olacak sizler için

Kıssadan Hisse Hikayeler

Anne ve Baba

Bir gün Ela dışarıya alışverişe çıkmıştı. Bu sırada 2,5 yaşındaki kızı Asya’ya ise babası Ali bakıyordu. Asya halının üstünde oyuncak çay setiyle oynarken Ali de koltukta oturmuş gazete okuyordu. Baba ara sıra Asya’nın su ile dolu plastik fincanı ile ona ikram ettiği sözde çayı içerek kızına oyun arkadaşlığı yapıyordu.

Ela eve geldi. Ali sus işareti yaptı ve kızlarını izlemesini istedi. Asya’nın çay setiyle oynayışını ve babasına çay ikram edişini Ela seyretti. Ela kızının sevimli hallerini izledikten sonra elindeki poşetleri mutfağa götürdü ve eşine seslendi.

-Ela: Asya’nın erişebildiği su kaynağının yalnızca klozette olduğunu biliyor muydun?

-Ali: Hayır bilmiyordum. Saatlerdir oynadığı çay fincanı içindeki su klozet suyu muydu?

Kıssadan Hisse Hikayeler de Sonuç

  1. Sonuç: Anneler çocuklarını çok severler ve onlar ile ilgili her detayı bilirler.
  2. Sonuç: Babalar çocuklarını her ne kadar çok seviyor ve önemsiyor olsalar da onlar hakkında birçok şeyi bilmezler.

Kıssadan Hisse Hikayeler

Kaybettiklerine Üzülme

Franz Kafka bir gün yine rutin yürüyüşlerini yaptığı parka gitmiş. Burada küçük bir kız çocuğu görmüş. Kız ağlamaktaymış. Kafka kıza neden ağladığını sormuş ve kız en sevdiği oyuncak bebeğini kaybettiğini söylemiş. Kafka kıza eğer izin verirse bebeği onun yerine arayabileceğini söylemiş. Küçük kız bu teklifi kabul etmiş ve Kafka ile ertesi gün yine aynı yerde buluşmak üzere sözleşerek vedalaşmış.

Kafka bebeği aramış ancak bulamamış ve bebeğin ağzından bir mektup yazarak kızın yanına gitmiş. Kafka kıza mektubu okumuş. Mektupta; Lütfen benim için üzülme. Dünyayı gezmek için çok uzun bir yolculuğa çıktım ve sana başımdan geçen her şeyi anlatacağım’ yazıyormuş. Bu mektup daha sonra gelecek olan birçok mektubun ilkiymiş. Kafka küçük kız ile her buluştuğunda ona bebeğinin hayali maceralarını anlattığı mektupları okuyormuş.

Kafka son görüşmelerinde küçük kıza oyuncak bir bebek getirmiş. Bebeğin üzerinde bir not yazıyormuş; ‘Yolculuğum beni çok değiştirdi.’ Yıllar sonra artık yetişkin bir genç olan kız bebeğinin küçük bir yerinde olan çatlağına sıkıştırılmış not buldu.

Notta; Sevdiğin her şeyi elbet bir gün kaybedeceksin. Lakin sonunda sevgi başka bir şekilde sana geri dönecek.