Kıssadan Hisse Hikayeler | Dost Dediğin Eğri Büğrü Olmaz!

mizah-kissadan-hisse-hikayeler-dost-dedigin-egri-bugru-olmaz

Kıssadan hisse hikayeler ile kısa mesajlar vermek nasihatte bulunurken kırmadan izah etmek ne güzeldir değil mi? Belki de son yıllarda hayatımızda en büyük eksiklik de bu olsa gerek! Özellikle çocuklarımız için kıssadan hisseler ile bazı olguları zihne yerleştirmek çok daha kalıcı olacaktır. O halde gelin birkaç kıssadan hisseye yer verelim. Kim bilir belki de kendimizde göremediğimiz eksikliklerin de ortaya çıkmasını sağlar, değil mi?

Kıssadan Hisse Hikayeler ile Dostluk Tarifi

mizah-kissadan-hisse-hikayeler-dost-dedigin-egri-bugru-olmaz

Kocaman bir nehrin kenarında duran bir yılan karşı tarafa geçmek istiyormuş. Ancak nehrin suyu o kadar azgınmış ki yılan bu sudan çok korkuyormuş. Tabi korktuğu için de suya girip karşıya geçmeye cesaret edemiyormuş.

Bir bakmış ki ormanın içinde tilki geliyor hemen seslenivermiş:

“Tilki kardeş Tilki kardeş şu nehrin suyuna beraber girsek de senin beline sarılsam beni karşıya geçirir misin?” demiş.

Tilki kabul etmiş. Yılan tilkinin beline sarılmış atlamışlar suya. Suya atlamışlar ama yılan yılanlığını yapmış engel olamamış kendine tam nehrin ortasında tilkinin hafifçe boğazını sıkmaya başlamış. Tilki “ne yapıyorsun” deyince yılan da “ şaka yapıyorum” demiş. Tilki “şakayı falan bırak da ölmeden şu suyu geçelim, yoksa ikimizde bir güzel boğulacaz” demiş.

Öyle böyle bunları suyun içinden güç bela çıkmışlar. Tilki yılana gözlerinin ne kadar güzel olduğunu tekrar açmasını ve o güzel gözleri bir daha görmek istediğini söylemiş. Yılan da açıvermiş gözlerini. Yılanın gözlerini açması ile tilki çıkardığını pençeyi yılanın gözüne sokmuş ve yılanın başını ezmiş. Ölen yılanı kuyruğundan tutup karşıya fırlatırken de:

“ Dost dediğin eğri büğrü olmaz! İşte tam da böyle elif gibi doğru olacaksın” demiş….

Ya işte dostluk denilen olay işini görene kadar değildir aziz dostum… Eğer insan gerçek dost arıyorsa bu kıssadan hisse içinde olduğu gibi en zor anında dahi ona zarar vermeyecek, sonuna kadar ona güvenecek bir dost ister. Eğer bu yılan gibi yapılan iyiliği unutup yolun sonuna doğru boğaza sarılıp işini görene kadar dostluk edersen halin yaman olur vesselam…