Kısa Bilmeceler

Günümüzde çocukların sıklıkla dikkat dağınıklığı, hiperaktivite, odaklanma sorunları gibi problemler ile uzmanlara götürüldüğü görülmektedir. Çocuklardaki dikkat ve odaklanma sorunlarının birçok farklı sebebi olabileceği gibi birçok farklı çözüm ve müdahale yolu bulunur. Dikkat dağınıklığı olan çocukların öncelikle bir uzman görüşü alması ve sorunun asıl kaynağına inilip çözüme ulaşılması gerekir.
Ancak dikkati arttırabilecek aktivitelerde bulunmak bu sürecin hızlanmasını kolaylaştırabilir. Çocukların bir nesneye, duruma veya kişiye dikkatlerini verme süreleri yetişkinlerinki kadar uzun değildir. Bu süre çocuk çeşitli gelişim evrelerini tamamladıkça uzamaktadır. Bu evrelerin aşılmasında destek olması için çocuklara dikkatlerini odaklamaları için çeşitli oyunlar tertip edilebilir.
Bu oyunlar çocukların dikkatlerini çekebilecek nitelikte olmalıdır ki etkinliğe devam etme olasılıkları arttırılabilsin. Ebeveynler basit ama ilgi çekici bir bilmece oyunu kurarak bunu başarabilirler. Çocuğa en başta zorlayıcı ve uzun bilmeceler sormak yerine kısa bilmeceler sormayı seçmek hemen sıkılmasını önleyecek ve dikkatini bir noktada belli bir süre tutmasına yardımcı olacaktır.

Bilmece Nedir?

Konuya ilişkin olarak öncelikle bilmece tanımı yapılması önemlidir. Bilmecelerde asıl maksat bir şeyin adını söylemeden çeşitli tarifler ile izah ederek cevaplayıcının bunun ne olduğunu keşfetmesini sağlamaktır. Bilmeceler uzun ya da kısa olabilmekle birlikte doğruca bir soru ifadesi veya düz cümle niteliğinde karşımıza çıkabilirler.

Bilmecenin Çocuklar İçin Faydaları

Çocukların hayatta başlarına gelecek problemleri çözebilmek için problem çözme becerisi kazanmaları gerekmektedir. Bu becerinin kazanılmasında öncelikli adım çocuğun olaylar arasında neden sonuç ilişkisini oturtmasıdır. Çocuklarda bu ilişkiyi oturtma süreci soru cevap mantığı ile başlar. Çocuklar bolca soru sorarlar ve aldıkları cevaplar yönünde neden sonuç bağlarını güçlendirirler. Aynı durumun bir alternatif pratiği ise bilmece ve cevap şeklinde bir etkinlikle canlandırılabilir.
Bu defa çocuk soru soran rolünden cevap veren rolüne geçtiği için hem önceden edindiği bilgileri gözden geçirebilecek hem de sorunun cevabını bulmaya çalışırken bu mantığı oturmayı başarabilecektir. Dikkat sorunu yaşayan bir çocuğa uzun bilmeceler sormak en başta doğru bir tercih olmayacaktır. Çocuğu, ona kısa bilmeceler sormaya başlayarak sürece alıştırmak en doğrusu olacaktır.