Kırmızı Pazartesi Gabriel Garcia Marquez Kitap Özeti

1981 senesinde yayınlanan Kırmızı Pazartesi kitabının yazarı Kolombiyalı Gabriel Garcia Marquez’dir. Daha başında bir ölüm olacağı belli olan Kırmızı Pazartesi kitabında, kimsenin bu cinayete engel olmaması anlatılıyor. Kitap yayınlandığı günden beri tüm dünyada yankı uyandırmaya devam ederken, Türkiye’de de en çok satan kitaplar listesinde yer alıyor.

Kırmızı Pazartesi Kitap Özeti

Şehre gelen Bayardo San Roman bilgisi ve zekasıyla halkı kendisine hayran kılmaktadır. Mesleği bilinmeyen bu yabancı aynı zamanda insanları korkutmaktadır. Bunu anlayan San Roman ailesini de yanına aldırtır. Zengin yabancı kapı kapı gezerek kendisine uygun eş aradığını ilan eder. Şehrin en ünlü meyhanesinde oturup içmeye başlayan San Roman bir gün annesinin yanında Angela Vicario adında güzel bir kadın görür. Angela ile evleneceğim der, kör kütük sarhoşluğu nedeniyle kimse inanmaz. Angela’nın ailesiyle görüşüp anlaşan Bayardo San Roman, Angela ile evlilik kararı alır. Zenginliğin verdiği özgüvenle eşsiz bir düğün gerçekleştirip, lüks otomobille yeni eşini de alarak evine doğru harekete geçer.

Güzel başlayan gecede Angela Vicario’nun bakire olmadığını anlayan Bayardo San Roman, onu alarak evine bırakır. Angela’nın kardeşleri Pedro ve Pablo bu olaya çok sinirlenerek bıçaklarını kuşanıp Santiago’yu aramaya başlarlar. Her önüne geldikleri kişilere Bayardo Santiago Roman’ın öldüreceğiz derler.  İçten içe San Roman’ı öldürmek istemeseler de bu bir namus meselesidir.

Meyhaneye geçip San Roman’ı beklemeye başlayan kardeşlerin söylediklerini kimse San Roman’a iletmemiştir. Santiago arkadaşıyla yolda yürürken nişanlısı onu çağırıp uyarır. San Roman öldürüleceğini duyunca eve doğru harekete geçer. Evin kapısında Pedro ve Pablo ölümcül darbelerle San Roman’ı bıçaklar. Son bir gayretle evin mutfağına kendini atan San Roman yere düşer. Kırmızı Pazartesi bize eşsiz bir öykü anlatırken katilleri değil de olayları merak ettiriyor.