Kilden Heykel

Kil doğada bol miktarda var olan bir malzemedir. Ancak saf kil bulmak oldukça zordur. Kil nedir? Kil dediğimiz maddenin içerisinde en çok Kalker, silis, demir ve oksit mineralleri bulunur. Genellikle 0.002 mm’den daha küçük taneli malzemeye kil adı verilir. Sarımtırak, kırmızımtırak esmer gibi renklerde olabilir.
Bu özelliğini karışımında olan yanıcı maddeler belirler. Kil, yapısı itibariyle su çekme özelliği vardır. Bu nedenle kil daima nemlidir. Su ile yoğrulup şekil aldıktan sonra kurumaya bırakılırsa şekillendirme sırasında vermiş olduğu ölçüleri küçülür.
Kilden bir sürü eşyalar yapılabilir. Seramik vazo, çay setleri, şamdanlar, tabaklar, saksılar derken müzik aletleri bile yapılabilmektedir. Kilden heykel yapımı için en önemli şey arzu etmektir. Yani bu işi yapmaya istekli olmaktır. Eğer kilden bir şeyler yapmak istiyorsanız bu işe basit şeylerden başlamanız gerekir. Elinizin bu işe alışması gerekir. Yani bu işte tecrübe önemlidir.
İşe başladığınızda, istediğiniz gibi gitmiyorsa panik yapmaya gerek yoktur. Kilden heykel yapmak istiyorsak sabır önemlidir. Ürünün kurumasını beklemeden kafanızda yeni bir şekil çizim ve onu kile yansıtmaya çalışın.

Kilden Heykel Yapma Aşamaları

Bu işe yeni başlayanlar için heykel yapmanın en pratik yolu alçı kalıplar kullanmaktır. Kilden heykel nasıl yapılır? Kalıbın içerisine yumuşak kil yerleştirilir. Ürün şekil aldıktan sonra çıkartılır. Alçının içinde kil sertleşir ve Alçı, kilin kurumasına yardımcı olur. Alçıdan çıkardıktan sonra fırınlama işlemi vardır.
900 ile 1300 derece arasındaki sıcaklıkta Seramik fırınlarında ısıtılmaya bırakılır. Fırınlama işleminden sonra çıkarılan heykeller daha sonra akrilik veya seramik için özel camsı sır ile kaplanır. Son kez boyama işleminden önce bir kez daha fırına girer. Daha sonra dilediğiniz renklerde boyayabilirsiniz

Modelleme İşlemi

Heykel önce masaya oturtulması gerekir. Daha sonra gereken malzemeler;
• Muşamba veya başka bir kaplama malzemesi
• Su ile doldurulmuş bir kabın yarısı
• Kuru bir havlu ve nemli bir sünger
• Plastik bir fırça
Kilden ıslak bir parça ile sürün. İstenilen Plastik kıvama gelene kadar kili ıslatın. Kilden heykel üzerinde çatlaklar görürseniz parmağınızı suya batırılmış şekilde hafifçe silebilirsiniz. Bitirdiğiniz ürünleri gün boyunca kurutulmaya bırakın sonrasında boyayıp dekore edebilirsiniz.