Kavurucu Afrika Sıcakları Türkiye’ye Geliyor

kavucuru-afrika-sicaklari-turkiye

Sıcak hava dalgasının insanları etkilememesi söz konusu değildir. Özellikle söz konusu Afrika sıcakları ise. Evet, bu hafta Afrika dolaylarından yola çıkmış gelen kavurucu sıcaklara çok dikkat etmek gerekiyor. Dolayısıyla TürkiyeAfrika sıcakları ile karşılaşması an meselesi. Peki, Afrika sıcakları Türkiye’ye ne zaman geliyor? Sıcaklardan en çok kimler etkileniyor? ve dahası…Detaylar haberimizde…

Afrika Sıcakları Ne Zaman Geliyor?

Afrika’dan gelen sıcak hava dalgasının bu hafta Cuma gününden itiveren 30 derecenin üzerinde seyredeceği uzmanlar tarafında dile getiriliyor. Özellikle Pazar günün son 100 yılın en sıcak günü olacağı yönde bilim kurulu insanları uyarmaktadır.  Bu konuda uzmanlar kişilerin dışarı çıkmamasını, eğer dışarı çıkmaları gerekiyorsa mutlaka koruyucu ekipmanları ile çıkmasını özellikle altını vurgulayarak dile getiriyor.

65 Yaş Üstü Vatandaşlar Dikkat!

Afrika’dan gelen kavurucu sıcak hava dalgasının en çok 65 yaş üstü vatandaşları etkileyebileceğini uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Ayrıca bu pazar, havanın sıcaklık konusunda zirve yapacağı gün olması, aynı zamanda 65 yaş üstü vatandaşların da bilim kurulu tavsiyesi ile dışarı çıkacağı gün ile çakışması konunun önemini bir hayli yüksek tutuyor. Mutlak vatandaşlar kendilerini sıcaklardan korumalı ve koruyucu ekipmanların yanlarında bulundurmalıdır. Ayrıca konunun uzmanları insanları güneş çarpmalarına karşıda uyarılarda bulundu.

Vatandaşlara Bir Dizi Uyarılar

Afrika sıcaklarına karşı insanlara bir dizi uyarıda bulunan konunun uzmanları şunları dile getirmektedir.

  • 65 yaş üstü vatandaşların pazar günü güneşin altında fazla kalmamalı.
  • Sıcaklara karşı kronik hastalığı olanlar çok dikkat etmeli.
  • Oruç tutanlar fazla güneşe maruz kalmamalı.
  • Önlemler almadan dışarı çıkılmamalı.
  • Sosyal mesafe ve maska takma kuralı aynen yerine getirilmeli
  • Yasağın kalktığı bazı sahil yörelerinde vatandaşların rehavete kapılıp “bir şey olmaz” düşüncesine kapılıp sahillere akın etmemeli.
  • Havaların ısınması ile birlikte virüsün etkisinin yok olacağı düşünülmemeli. Unutulmamalıdır ki, virüs hala aramızda dolaşıyor.

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için bizi Twitter ve Instagram dan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.

Aşağıdaki haberler ilginizi çekebilir!

2020 Bebek isimleri

Sosyal Medya ve Evlilik

Sosyal Medya Etkileri

Mizah Sayfası Açmak ve Para Kazanma