Karikatür ve Karikatüristanlar

karikaturistan

Karikatür, görünüşü ile güldüren abartılı bir tasvirdir. Tarihi 1716’ ya dayanan karikatürün kelimesi Fransızca caricature kelimesinden gelmektedir. Anlam karşılığı olarak abartılı tasvir, hiciv, yüklemek ya da sorumlu tutmak olan karikatür, il olarak İngiliz Doktor Sir Thomas Browne’ un Christian Morals adlı kitabında görülmüştür. Karikatürü edebiyatın görümcesi olarak yorumlamakta yersiz olmayacaktır. İstenilen, sorumlu tutulan ya da eleştirilen düşünce dolaylı bir yol ile abartılarak tasvir edilir ve kişi ya da kişileri ya da konulara karşı düşünce tutumunu geniş kitlelere ulaştırmaktadır. Sanatsal yönü ağırlıklı olan karikatür, duygu ve düşüncelerin birçok insana ulaşmasını sağlayan iletişim aracıdır.

Güçlü ve her kesime hitap eden iletişim aracı olması yazılı basının en önemli silahındandır. Turhan Selçuk bu duruma siyasi, sosyal, güldürü ya da kara mizah gibi ne olursa olsun, karikatürcünün çizgisi güçlü bir espri ile güçlendirildiği zaman iyi bir karikatüristan olur, diyor. Türk Edebiyatının ilk mizah dergisi olan Diojen’ de dönem edebiyatçılarından Namık Kemal, Ali Bey, Ahmet Mithat Efendi, Ebüzziya Tevfik gibi devrin güçlü kalemleri yer almıştır.1908’ de öne çıkan kalemler ise Hüseyin Rahmi Gürpınar, Ahmet Rasim gibi sevilen edebiyatçılardır.

Tük edebiyatının ilk Türk karikatüristi olarak nitelendirilen Ali Fuat Bey, Türk karikatüründe öncü konumunda Salah Cimcoz ile Celal Esat Arseven karikatürün resim olarak bahis edilmesi dışında sözcük olarak da kullanmaya başlamıştır. Dönemin mizah anlayışına zarif ve ince bir pencere açan Cemil Cem Türk karikatür tarihinin üstadıdır. Cumhuriyetin kuruluş yıllarına yaklaşırken Cem dergisi ile kaleminden söz edilen Refik Halit Karay, Hamdullah Suphi, Yusuf Ziya Ortaç, Orhon Seyfi Orhon gibi edebiyat şahsiyetleri bu alanda birçok çalışma sağlamışlardır.

karikatur

Karikatürist: Ramiz Gökçe

Cumhuriyet döneminde ilk olarak karşımıza çıkan karikatürist Ramiz Gökçedir.  Yazar, İstanbul 1900’ de dünyaya gelmiştir. Kalem çizgisinde sadece Ramiz imzası ile ün kazan yazar, İstanbul Muallim Mektebi’ nde okumuştur. Henüz on altı yaşında iken karikatür çizmeye başlayan Gökçe, 1918 yılı ile başlayan yazım hayatına Akbaba, Karikatür, Aydede, Yedigün, Cumhuriyet ve Tasvir gibi dönemsel önemi olan dergi ve gazetelerde karikatüristlik yapmıştır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Yeni Sabah gazetesinde çizdiği tiple ile dönem kuşağını etkilen yazarın hiç şüphesiz en etkili tipi Tombul Teyze’dir. Gökçe, karikatüristinin çizgi gözünü ruhun resmini çeken bir objektif olduğunu ifade etmiştir. Birçok tipe kalem olan yazar İstanbul 1953’ te dünyaya gözlerini yummuştur.