Kardeşimin Hikayesi Zülfü Livaneli Kitap Özeti

2013 yılında basılan Kardeşimin Hikayesi, sürükleyici bir aşk, gerilim romanıdır. Zülfü Livaneli tarafından yayınlanan eserin başlangıç cümlesiyle birlikte okur romana dahil oluyor. Hangimiz o sabah garip bir haber alacağımızı hissetmedik ki, baş karakterimizde tam olarak böyle söylüyor. Bir cinayetle başlayan öykü, soluksuz bir romana dönüşmüş.

Kardeşimin Hikayesi Kitap Özeti

Gazeteci bir cinayetin peşine düşmüştür. Arzu Kahraman öldürülmüştür, arkadaşının ölümünün arkasındaki sır perdesini aralamak üzere yola düşer. Yalıköy’e ulaşır. Yalıköy, İstanbul’un Çatalca ilçesine bağlıdır. Ahmet Arslan adında emekli bir elektrik mühendisinin evine gider. Ahmet Arslan, basit bir şekilde köpeği Kerberos’la yaşam mücadelesi veren bir emeklidir.

Gazeteci Ahmet Arslan’ın kapısında uzun konuşmalar yapar ve Ahmet Arslan sonunda onu eve alır. Arzu Kahraman’ın öldürüldüğü gecede davette Ahmet Arslan da vardır. Gazeteci kadının evinde kalmasından ötürü yavaş yavaş gazeteci kadına karşı içinde bir şeyler hissetmeye başlayan Ahmet, kendine ait bir hikayeyi paylaşmaya karar verir.

Ahmet küçük yaşta annesi ve babasını bir araba kazasında kaybetmiştir. Aynı kazada kendisi de doku duyarlılığını yitirmiştir. Dedesi tarafından kardeşi Mehmet’le birlikte yetiştirilir. Mehmet Rusya’da ortağı Ludmilla ile iş yapmaktadır. O sırada Olga adında bir kadına aşık olur. Ludmilla’nın da aynı kadına aşık olması nedeniyle ortakların arası açılır ve Ludmilla Mehmet’i polise ihbar eder. Mehmet yakalanarak cezaevine gönderilir. Sonrasında bilinmeyen biri tarafından hapishaneden kurtulmayı başarır.

Ahmet’in hikayesi gazeteciyi çok etkiler ve cinayeti bile ikinci plana atar. Bir süre sonra Kerberos uzun uzun havlıyordur. Ahmet köpeğin sıkıntısını anlamak için bahçeye çıkar ve Arzu’nun kolyesini bulur. Ahmet’in bu bulduğu kolye sayesinde cinayet aslında çözülmek üzeredir. Sonrasında Ahmet de ölü bulunur. Gazeteci kıza yazdığı mektupla birlikte çok daha büyük sırlar ortaya çıkar.