Kardeş Kıskançlığını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Kardeş Kıskançlığı

Yeni bir bebek haberi her ailede büyük sevinçle karşılanmaktadır. Fakat yeni doğacak bebek ailenin ilk çocuğu değilse yeni doğacak çocuk, daha önce doğan çocuklar için birtakım sorunlar oluşturabilmektedir. Söz konusu bu sorunların başında da kardeş kıskançlığı gelmektedir. Kardeş kıskançlığı geçmişten günümüze birçok ailede yaşanmıştır. Alınacak bazı önlemler ve yapılacak bazı değişikliklerle birlikte bu kıskançlık olayını çözmek mümkündür. Aşağıda kardeş kıskançlığını önlemek için yapılması gereken birkaç şeyden bahsedilmektedir.

  • Tüm aile bireylerinin dâhil olduğu etkinlikler yapmaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu tür etkinlikler çocuklara, yapbozlarda olduğu gibi bir bütünün parçası olduğunu hissettirmektedir. Böylece aile içi bağlar kuvvetlenmektedir.
  • Tüm aile bireyleriyle birlikte yapılan etkinliklerin yanı sıra ailedeki her bir çocukla ayrı ayrı etkinlik yapmaya da özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu etkinlikler anne ile büyük çocuk, baba ile büyük çocuk, anne ile küçük çocuk ya da baba ile küçük çocuk günü şeklinde düzenlenmelidir. Bu sayede her bir çocuk kendine özel duyduğu ilgi ve sevgi açığını kapatabilmektedir.
  • Kıskançlık belirtisi görülen çocuklardan kıskandığı kardeşiyle ilgili duygu ve düşüncelerini dile getirmesi istenmelidir. Böylece kıskançlık yapan çocuğun kendisini kötü hissettiren duygu ve düşünceleri öğrenilerek bunlardan kurtulmasına yardımcı olunacaktır. Bu esnada kıskançlık yapan çocuğa ne kadar doğru şekilde yaklaşılırsa kıskançlık sorunu o kadar hızlı çözülecektir.
  • Ailede yeni doğmuş bir bebek varsa, yeni doğan bebekle ilgilenirken büyük çocukların geri plana atılmaması gerekmektedir. Gerektiği durumlarda yeni doğan bebeğin bakımı için büyük çocuklardan yardım istenerek kardeşlerin birbirine alışması sağlanmalıdır.
  • Hem bebek daha doğmadan hem de bebek yeni doğduğu zamanlarda büyük çocuklara, kardeşlik ve kardeşlik ilişkileri hakkında yazılmış kitaplar okunabileceği gibi bu konular üzerine hazırlanmış animasyonlar da izletilebilir. Bu sayede büyük çocuklar aile içerisindeki yeni düzene daha kolay adapte olabilmektedir.
  • Aileye yeni bir bebek geldiğinde büyük çocuklara ağabey ya da abla oluşlarını kutlamak adına birtakım armağanlar verilebilir.
  • Büyük çocukların yeni doğan bebekle temas kurmasına müsaade edilmesi gerekmektedir. Bu temasın ebeveyn kontrolünde gerçekleştirilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Aksi halde küçük yaştaki çocukların bebeğe istemeden zarar vermesi durumu görülebilir.
  • Büyük çocukların yanında yeni doğan bebek hakkında konuşurken kullanılan kelimelerin büyük bir özenle seçilmesi gerekmektedir.