Karasal Gezegenler Hangileridir? İç Gezegenler

Karasal Gezegenler Hangileridir? İç Gezegenler

Karasal Gezegenler; Dünya, Merkür, Venüs ve Mars’tır. Bu gezegenlerin ortak özellikleri kütlelerinin küçük olması, dönüş hızlarının yüksek olması ve yoğunluklarının ortalama 5.5 gr/cm3 oranlarında olmasıdır.

Karasal Gezegenler

Merkür

Merkür’ün diğer gezegenlerden en belirgin farklarından birisi hiç uydusunun olmamasıdır. Ayrıca Merkür, güneşe en yakın gezegen olma özelliğine de sahiptir. Güneşe yakın olduğu için gezegenin yüzey sıcaklığı oldukça fazladır. Gezegen güneş gördüğü zaman oldukça sıcak olmasına rağmen gece güneşi göremeyen diğer tarafı da oldukça soğuktur.

Merkür, güneşe yakın olduğu için güneş etrafında hareket ettiği yörünge diğer gezegenlerden küçüktür ve bu yörünge üzerindeki hareketini yaklaşık olarak 88 günde tamamlamaktadır. Kendi ekseni etrafındaki dönüşünü ise 58 günde tamamlar. Merkür oldukça ince bir atmosfere sahiptir. Bunun nedeni ise yerçekimi kuvvetinin oldukça az olmasıdır. Merkür’ün yüzeyinde oldukça fazla miktarda Hidrojen ve Helyum gazı bulunmaktadır. Bu gezegene ait ilk fotoğrafları ABD’ye ait uzay aracı ‘’Mariner 10’’ tarafından 1974 yılında çekilmiştir. Bu fotoğrafları çeken uzay aracından bir daha haber alınamamıştır. Büyük bir ihtimalle araç halen güneş etrafında bir yörüngede dönmektedir.

Venüs

Halk arasında Çoban Yıldızı olarak bilinen ve güneşe 108.4 km uzaklıkta olan Venüs, boyutları itibariyle neredeyse dünyayla aynıdır. Uydusu olmayan 2 gezegenden birisidir. Venüs’ün diğer gezegenlerden en büyük farkı güneş etrafındaki dönüş yönünün diğer gezegenlerden farklı olmasıdır.

Venüs

Venüs bu hareketini tam 225 günde tamamlayabilmektedir. Venüs’ün bu zıt dönüş yönü sebebiyle güneş bu gezegende batıdan doğar ve doğudan batar. Venüs oldukça parlak bir gezegendir. Bunun sebebi ise üzerine düşen güneş ışınlarının neredeyse %80’ini yansıtabilmesidir. Bilim insanları tarafından oldukça gizemli ve merak uyandıran bir gezegen olan Venüs, şu an için en fazla uzay aracı gönderilen gezegen olma özelliğindedir.

Dünya

Güneşe yakınlık olarak 3. Gezegen olan gezegenimizin eski adı Arz’dır. Sadece bir uydusu bulunan Dünya, güneş etrafında yaptığı dönüşü 365 gün 6 saatte tamamlamaktadır. Bunun yanında kendi ekseni etrafında yaptığı dönüşü ise, 23 saat 56 dakikada tamamlayabilmektedir. Dünyanın güneş etrafında dönüşü dolayısıyla pek çok durum ortaya çıkmaktadır. Bu hareket sonucunda Dünya üzerinde mevsimler oluşmaktadır. Ayrıca kendi etrafında dönerken de gece ile gündüzün olması sağlanır.

Dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi nedeniyle şekli ‘’geoid’’ biçimindedir. Dünya üzerinde bulunan bir kişi Dünyanın yaptığı hareketleri hissetmez bunun nedeni de Dünyayla birlikte atmosferinde yerçekimi kuvvetinin etkisiyle aynı hızda dönmesidir. Dünyanın diğer gezegenlerden en büyük farkı üzerinde canlılığın yaşayabilmesidir. Diğer hiçbir gezegen üzerinde şu an için canlılık faaliyetleri tespit edilememiştir. Dünya manyetik etkilere sahiptir. Bunun nedeni ise Dünya çekirdeğinin demir ve nikelden oluşan bir yapıya sahip olmasıdır.

Mars

Mars

Karasal gezegenler: Merih olarak da bilinen Mars gezegeni, güneş etrafında yaptığı dönüşü 687 günde tamamlayabilmektedir. Çekim kuvvetinin düşük olması sebebiyle, oldukça ince bir atmosfer tabakasına sahiptir. Yüzey yapısı itibariyle dünyaya oldukça benzeyen Mars’ın üzerinde de volkan, çöl, vadi ve kutup bölgeleri bulunmaktadır. Mars yapısının yanında güneş etrafındaki dönüşü ile de dünyaya benzemektedir. Tıpkı Dünya gibi çeşitli evrelerde güneşe yaklaşıp uzaklaşan Mars, bu sayede mevsimlerin oluşmasına da olanak sağlar. Mars’ın yüzeyinde araştırmalar yapan bilim adamları, eskiden kalma su yataklarını ve kutup bölgelerinde de buz saptamışlardır.

Karasal gezegenler hangileridir? Konumuz ile ilgili yorumlarınızı, sorularınızı iletebilirsiniz.