Kamer Genç Kimdir

kamer-genc-kimdir

Kamer Genç, 23 Şubat 1940 tarihinde Tunceli’de dünyaya gelmiş Türk siyasetçidir. Uzun dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi içerisinde milletvekilliği yapmış renkli bir siyaset adamıdır. Başarılı bir eğitim hayatından sonra Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni kazanmayı başardı. Eğitim hayatından sonra ise Bingöl’e vergi kontrol memuru olarak atanmıştır.

1966 yılında ilkokuldan beri arkadaşı olan Sevim Hanımı evlenmek için ailesinden istetti. Fakat Sevim Hanım’ın ailesi bu evliliğe onay vermeyince çift kaçarak 1967 yılında evlendiler. Bu evlilikten Seçkin ve Seçil isimli 2 çocukları dünyaya geldi.

Aldığı eğitimle Danıştay Tetkik Hâkimliği görevine kadar yükselen Kamer Genç burada farklı kararları ile dikkat çekti. İlk olarak Papa suikastçısı Mehmet Ali Ağca’nın idam kararını onaylamayan, ardından da 12 Eylül Anayasası’nın tamamını veto eden isim olarak tarihe geçti.

Renkli bir karaktere sahip olan  Genç Meclis’in her zaman en dikkat çeken isimlerinin arasında yer aldı. Farklı üslubu ile yaptığı Kamer Genç Meclis konuşması her zaman dikkat çekti. Esprili ve yerinde konuşmaları bir döneme damgasını vurmuştur. Kamer Genç sözleri aktif siyaset hayatında her zaman gazetelerin manşetlerinde yer almıştır. Konuşmaları yanında bir dönem Kamer Genç çiçek sulama hadisesi ile gündemden düşmemiştir.

2016 yılında tedavisi gördüğü pankreas kanseri dolayısıyla hayata gözlerini yummuştur. Mezarı memleketi olan Tunceli Nazımiye ilçesi Ramazan Köy’de yer almaktadır.

Siyasi Kariyeri

Kamer Genç siyasi hayatı 1987 yılında CHP milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmesi ile başlamıştır. İlk başlarda bağımsız olarak seçilmek istediyse de başarılı olamamıştır. 1991 yılında yeniden memleketi olan Tunceli’den milletvekili olarak seçildi. Bu tarihten sonra parti genel başkanı Deniz Baykal ile ters düşerek CHP’den ayrılmak zorunda kaldı.

1995 yılından itibaren her ne kadar siyasi görüşleri uyuşmasa da Doğru Yol Partisi ile siyasi hayatına devam etmiştir. Bu dönemde kendisi 4 dönem Meclis Başkanlığı görevini de üstlenmiştir. Meclis Başkanlığı yaptığı dönemlerde Meclis içerisinde sansasyon eksik olmamıştır.

2002 seçimlerinde DYP barajın altında kalınca Kamer Genç milletvekili seçilememiştir. 2007 seçimlerine bağımsız şekilde katılmış vekil olmayı başarmıştır. 2010 yılında ise CHP’ye geri dönmüştür.

Merak edilen tüm isimlere ait paylaşım yaptığımız Biyografi kategorimiz tam size göre!

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için bizi Twitter ve Instagram dan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.