Kafaya Takmamak Mümkün Mü?

Kafaya Takmamak

Kafaya Takmama

Sosyal çevremizde veya ailemiz içinde ortaya çıkan birçok sorunlu durum vardır. Elbette ki her sorun aynı boyutta önem taşımaz. Ancak herkesin sorunu da kendisi için en büyük olandır. Bazı insanlar için hastalık, bazı insanlar için para bazı insanlar için ise aşk en önemli sorunlar arasında yer alır. Bu sorunların paylaşımında en sık kullandığımız sözcükler kafaya takmama konulu sözcüklerdir. Ancak bu sözcükleri kullanırken bile bu konuların çok önemli olduğunu biliriz. Söylediğimiz bu söz yalnızca karşımızdaki kişiyi rahatlatmak, telkin etmek ve yatıştırmak için söylenir. Bu sözler o anı geçiştirmek ve paylaşıma son vermek için kullanılan sözlerdir.

Kafaya Takmamak Mümkün Mü?

Yaşam içinde kafaya takılmayacak durumlar olmasına rağmen, kafaya takmayı gerektirecek, insana günlerce uyku uyutmayacak ve bu sorunun çözümü için her şartı denemek zorunda bırakacak durumlar vardır. Bu durumları her zaman sorun olarak algılamamak gerekir. Bazı insanlar çocuklarının sınav sonuçlarını kafaya takarken bu kafaya takılması gereken bir sorun değildir. Ancak çocuğunun tahlil sorunlarını kafaya takmak bir soruna algı göstermektir.

kafaya takmama sanatı

Kafaya Takmak İnsana Ne Kazandırır?

Bir insanın olayları veya yaşantıyı kafaya takması hiçbir şey kazandırmaz. Olaylara gerçekçi yaklaşmak o olaya veya duruma bakış açısını da değiştirir. Bu durum bir algı değişikliği olarak detaylandırılmalıdır. Her insanın değer yargısı ve öncelik sırası farklıdır. Bu öncelikler ve değer yargıları olaylara karşı bakış açısını da değiştiren durumları ortaya çıkarır. Öncelikler ise kişinin yaşı, konumu, karakteri, yaşam tarzı, hayata pozitif veya negatif bakış açısıyla değişim gösterir. Kafaya takma olgusu bu detaylar sonrasında şekillenecektir.

Kafaya Takmak İnsana Ne Kaybettirir?

Olayları ve durumları kafaya takmak kişinin önceliğine göre kişinin üzülmesine sebep olur. Kafaya taktığı olay kendisini bizzat ilgilendiren bir konu ise bu durum kişinin psikolojik anlamda negatif etkilenmesine sebep olur. Kafaya taktığı olan kendi çekirdek aile bireyleri ile ilgili olan bir durumsa bu durumdan da olumsuz olarak etkilenir. Yabancı insanların durumları kafaya takılmaz denilen durumlar olarak adlandırılsa da bazı kişilerin bu kişilerin yaşadığı durumları da kafaya taktıkları bilinir. Bu durumlar ise kişileri daha az etkiler.