Jönlükten Mizaha Ahmet Kural

ahmet-kural (2)

10 Kasım 1982’ de dünyaya gelen Ahmet Kural, Sinema ve dizilerin Jönü olması gerekirken mizahıyla ünlüler dünyasında yerini aldı. Polis çocuğu olan Kural, Ankaralı’ dır. Orta öğretim hayatını Ankara’ da tamamlayan Kural, Üniversiteyi, Konya Selçuk Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunudur. Masterını, Ankara Bilkent Üniversitesi’ nde yapmıştır. Ardından atıldığı Müjdat Gezen sanat merkezi ile oyunculuk hayatına küçük adımlarla başlamıştır. Eğitimi sırasında Levent Kırca tarafından keşfedilerek daha sonra Oya Başar Tiyatrosuna dahil olmuştur.

İlk kamera deneyimine 2008’ de Güneşin Oğlu sinema filmi ile başlamıştır. Aynı yıl dizi sektörüne de giren Ahmet Kural, Jön yönünü deneyerek 2008 yılında Gazi dizisinde Fırat karakterini canlandırmış fakat dizi kısa süre sonra ekrandan kalkmıştır. Daha sonraları Murat Cemcir ile tanışmış ve 2010 yılında “teyzeoğluuuu!” repliği ile kendi fırsatını yaratan Kural ve Cemcir, Çalgı Çengi filmi ile kamera karışına geçen ikilinin yükselişi başlamıştır.

Çektikleri tüm sinema filmleri beğeni toplamış ve halkın sevdiği kişiler olmaya başlamışlardır. Yeni dönemin ayılmaz kafadarları olan Cemcir ve Kural,  dizileri ile de gündem olmuşlardır. İşler Güçler dizi ile seyirci karşısına geçen ikili büyük beğeni toplamış;

“Bak, Ferideceğim! Bizde iki tür ilişki vardır. Ciddi düşünülen ilişki ve henüz ciddi düşünülmeyen ilişkiler”

Gibi replikleri ile “Diyemedim ya la!” olan söylemler yıllar geçmesine rağmen sosyal medya ve konuşmalarda yer bulmuş, başarıya imza atılmıştı.

Dizinin ardından ikili sinema perdesini “Düğün Dernek filmi ile araladı. “-Ne kesiyonuz bu bayram? – Garı, gız.” “-Ama öyle böyle dövemedi Çeto. Çok pis dövdü, eve gideriken iki defa ismimi unuttum. Yanlış yollara girdim, biliyo musun? Ve repliklerine yenileri eklerken İşler Güçler dizisi ile yeni bir başarı yakaladılar. 2015’ de en çok izlenen film olan Düğün Dernek2: Sünnet filminin ardından Çalgı Çengi 2 filmi ile tekrar seyirci karşısında olan ayrılmaz ikili son olarak 2020’ de Baba Parası filminde rol aldı.

ahmet-kural

Unutulmaz Replikler

-Bence komik.

-Abi 1500 lira nafaka ne, gözünü seveyim. Ben sana 1000 lira vereyim siz geri evlenin lan.

– Benim o güççük tüpler napıyorlardır, acaba? Büyük tüpler başının çaresine bakar ya güççükler?

-Sen benim, en zorlu sınavlarımdaki boşluğa en uygun kelimemmişsin de ben farkında değilmişim.