James Hetfield Biyografi

james-hetfield-kimdir

Metallica gurubunun ana vokalisti James Hetfield kimdir, metal müzik alanında iz bırakan James Hetfield’in hayatıyla ilgili bilgileri siz değerli okuyucularımız için derledik. Keyifli okumalar dileriz.

James Hetfield Kimdir?

3 ağustos 1963 Los Angeles’ta dünyaya gelen James Hetfield, birkaç nesildir Amerikada yaşayan İngiltere kökenli bir aileye mensup. Müzik eğitimine henüz 9 yaşındayken piyano dersleri alarak başlayan James Hetfield, müziğe başladığı yıllarda her ne kadar abisinin davuluna ilgi duysa da, ilerleyen yaşlarında bu ilgisi yön değiştirmiş ve 40 yaşında iken gitara geçiş yapmıştır.

James Hetfield’ın maalesef aile hayatı da pek olumlu gittiğini söyleyemeyiz. James Hetfield’ın küçükken babası evi terk etmiştir. Yaşadığı üzüntünün acısı taze iken 16 yaşına geldiğinde de annesi hayatını kaybeder.

Profesyonel anlamda müzik kariyerine başlamadan önce James Hetfield, birçok geçici iş yapmak durumunda kalmış ve geçimini yaptığı geçici işlerle sağlamıştır.

metallica-solisti-james-hetfield

Metallica Efsanesi’nin Doğuşu

1981 yılı geldiğinde ise artık biraz olsun şansı yaver gidecektir. James Hetfield, 1981 yılı itibariyle Metallica grubu kurulmuştur. Grubun kadrosunda ise gitar ve vokalde olan James Hetfield, davulda Lars Ulrich, gitarda Dave Mustaine ve son olarak basgitarda ise Ron McGoveyden oluşmaktadır.

Metallica grubu kurulduğu yıllardaki kadrosuyla çeşitli nedenlerle devam edemez. Grubun ilk albümü Kill’em All’ın ortaya çıkmasından sonra McGovney gruptan ayrılmış ve Mc Govney yerini Cliff Burton’a bırakmıştır. 1983 yılında olan bu olaydan sonra gitarist Dave Mustaine alkol problemi sorunlarından dolayı gruptan atılmıştır.

Metallica grubunun ilk albümü Kill’em All yayınlandıktan sonra grup, çok kısa bir süre içerisinde yükselme yaşamış ve dünya metal müzik gurupları içerisindeki efsaneler arasında yer almıştır. Sonraki süreçler de ortaya çıkan albümler de ise ritim gitar çalmaya devam eden James Hetfield, solo kısımlarını grup arkadaşı Hammmet’a bırakmıştır.

Metallica gurubu, Make A Wish (Bir Şey Dile!) organizasyonuna üyedir ve bu organizasyonun düzenlediği etkinliklere ciddi anlamda bağış yaparlar. Hasta çocukların dileklerinin yerine getirilebilmesi için oluşturulmuş bir fon olan Make A Wish, her yıl Metallica üyelerinden yüklü miktarda bağış alarak, çocukların dileklerini gerçekleştirmektedir.

Yazdığı şarkılarda özel hayatına dair gerçeklikleri sorgulamıştır. İlk olarak efsane şarkı Nothing Else Matter’ın hikâyesinden bahsedecek olursak, Hetfield bu sözleri kaleme alırken hiçbir ticari amaç gütmemiştir. Hatta şarkı olmasını bile düşünmemiştir. Kendisiyle dertleşmek ve içini dökmek için yazdığı sözler ekip üyelerinden Lars’ın kendisini yoğun çabalarla ikna etmesi sonucu bestelenerek albüme eklenir. İyi ki de eklenir ve Nothing Else Matters (Gerisi boş) efsanesi ortaya çıkar. Bunun yanı sıra yine sevenlerinin çok iyi bildiği The God That Failled (başarısız olan tanrı), şarkısının sözlerini, henüz 16 yaşındayken kaybettiği annesinin anısına yazmıştır. Son olarak ‘Enter Sandman’ (Sandman’a Giriş) adlı şarkısının sözleri ise kaygılarından, kâbuslarından ve korkularından hareketle yazılmıştır.

James Hetfield Özel Hayatı

Hayat karşısında pek çok talihsizlik yaşayan ve maalesef çok şansız olan James Hetfield, sahne içerisinde pek çok kez sakatlıklar yaşamıştır. Efsane vokalimizin yaşayacakları bu kadarla da sınırlı değildir. James Hetfield Metallica grubu turunda havai fişeğin patlaması sonucunda kollarında yanıklar meydana geldikten hemen sora hastaneye kaldırılmıştır. Ardından 1994 yılında geçirmiş olduğu motosiklet kazasında ağır yaralanmış ve kafasına otuzun üzerinde dikiş atılmıştır. Andrenalin sporlarına olan düşkünlüğü sebebiyle, sahneden uzunca bir süre uzak kalmak zorunda kaldığından, menajeri tarafından Hetfield’e kaykay kullanma yasağı konulmuştur.

Fazla alkol alan hatta alkol bağımlısı olan James Hetfield, bu sorunlardan aldığı terapiler sayesinde kurtulmuş ve sonrasında, Metallica gurubu ile birlikte St. Anger albümü ortaya koymuştur. James Hetfield’in alkol bağımlılığı dışında, geçtiğimiz yıllarda hastaneye kaldırılmasına neden olan ve tanı olarak ‘diğer bağımlılıklar’ olarak ifade edilen bir bağımlılığı daha bulunuyor. Çikolata bağımlılığı. Hastaneye kaldırıldığı dönemlerde bu bağımlılığı sebebiyle çok fazla kilo almıştı. Neyse ki bu konuda da bir takım destekler ve terapiler aldı ve yapılanlar işe yaradı ve James Hetfield kısa zamanda sağlığına kavuştu.

James Hetfield’ın’ın hayat hikâyesinden ve müzik hayatından esinlenilerek, bir belgesel filmi çekilmiştir. Bu belgesel filmi içerisinde James Hetfield, bizzat kendisi de rol alır. Çekilen ve belgeselde alkol bağımlılığına ve kendi hayatına birçok konuda bilinmeyen noktadan söz eden James Hetfield, yapımın izleyicilerine oldukça samimi açıklamalarıyla akılda kalan bir kesit sunar. Belgeselin yönetmenliğini Bruce Sinofsky yapmıştır.

Tüm bu çalkantılı ve aşırı hayatın içerisinde, James Hetfield, Francesca Hetfield ile evli ve 3 çocuk babası. Bunun yanı sıra hobileri arasında avlanmak olan başarılı vokal, Glstonbury festivalinde bu hobisi sebebiyle tartışma konusu olmuştur. Bunun yanı sıra James Hetfield’in hastalık seviyesinde klasik araba tutkusu vardır. Kendisi bu anlamda ciddi bir koleksiyoncudur. En çok sevdiği araç ise Blazer’dır. Klasik araç koleksiyonunun yanı sıra, ateşli silahlara ilgi duyan Hetfield’in bir silah koleksiyonu da bulunmaktadır.

Merak edilen tüm isimlere ait paylaşım yaptığımız Biyografi kategorimiz tam size göre!

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için bizi Twitter ve Instagram dan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.