İzlenmesi Gereken Komedi Filmleri

Komedi filmleri, insanları eğlendirmek ve güldürmek amacıyla çekilen bir film türüdür. Esas hikâyenin güldürü unsuru üzerine kurulu olduğu filmlerdir. Hayatlarındaki stres ve sıkıntılardan kaçmak isteyenlerin bir film izleyeceklerinde yöneldikleri ilk seçenek komedidir. Komediden sonra en çok tercih edilen güldürü türünde stand up showları gelir. Yerli komedi filmleri ve yabancı komedi birçok izlenmesi gereken yapıta ev sahipliği yapar.

Komedi Filmi Çeşitleri

Komedi filmlerinin birçok farklı çeşidi bulunur. Absürt komedi, kara mizah komedisi, parodi komedi, karakter komedisi, yanlışlıklar komedisi en popüler türlerindendir. Bilim-kurgu, fantastik, aksiyon, western (kovboy), korku, drama, müzikal, romantik gibi birçok türle birlikte de kullanılabilir. Birçok farklı film türünü aynı anda içeren sinema eserleri de vardır.

İzlenmesi Gereken Yerli Komedi Filmleri

Türk sinema tarihinde izlenmesi gereken birçok değerli komedi filmi vardır. Neredesin Firuze, Hababam Sınıfı, Pardon, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü bunların başında gelir. Yeni Türk komedilerine bakıldığında Cem Yılmaz filmlerinin en yüksek izlenme puanlarını aldığı görülür. G.O. R.A. A.R.O.G. Pek Yakında, Yahşi Batı, Arif ve 216, Hokkabaz izlenmesi gereken Cem Yılmaz komedileridir. Son yıllarda birçok izlenmesi gereken değerli yerli komedi filmi vizyona girmiştir.
Aile Arasında, Tatlım Tatlım, Dedemin Fişi, Ölümlü Dünya, Cici Babam, Kara Bela, Deliha izlemeye değer eserlerdir. En son olarak Cinayet Süsü, Eltilerin Savaşı ve Bayi Toplantısı filmleri en çok izlenen komedilerdendir. Bir seri halinde çekilen komedi filmleri de Türk sinemasında çoğunluktadır. Organize İşler, Vizontele, Çalgı Çengi, Düğün Dernek, Hükümet Kadın, Eyvan Eyvah, Yol Arkadaşım örnek verilebilir.

İzlenmesi Gereken Yabancı Komedi Filmler

Dünya sinemasında da komedi filmlerinin büyük örnekleri görülür. Özellikle Amerikan sineması Hollywood, Hint, İspanyol ve Meksika filmleri yıllardır seyircilerine komedi alanında başyapıtlar sunar. 40 Yıllık Bekâr, Hababam Rock, 3 Salak, Aşkzede, PK, Borat, Truman Show izlenmesi gereken eski komedilerdendir.
Dolittle, Yanlış Missy, Çılgın Zengin Asyalılar, Uslu Çocuklar, Denemeye Değer izlenmesi gereken yeni yapımlardandır. Yabancı komedi filmlerinde de Türk komedi filmlerinde olduğu gibi peş peşe çekilen seri filmler meşhurdur. Aman Tanrım, Polis Akademisi, Deadpool, Büyük Budapeşte Oteli, Felekten Bir Gece, Bitirim İkili en popüler serilerdendir.