İstiklal Marşı Hangi Yıl Yazıldı?

mehmet-akif-ersoy (2)

En çok araştırılan konulardan biri olan İstiklal Marşı, Milli Mücadele yıllarında, ülkemizin bağımsızlığını dile getirme adına yazılmıştır. Ülkemizin ve aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de milli marşıdır. Aynı yıllarda düzenlenen bir yarışma sonucunda İstiklal Marşı’nı yazmaya hak kazanan kişi hem şair hem milletvekili olan ve genel kültür seviyesi ile de ön plana çıkan Mehmet Akif Ersoy olmuştur.

Vatanın bağımsızlığı konusundaki hassasiyeti ile de bilinen Mehmet Akif Ersoy, çok güçlü bir dille yazdığı bu on kıtalık marşta vatan, millet, din ve bağımsızlık konularını oldukça derinden işlemiştir. Peki, yazıldığından bu yana üzerinden neredeyse bir asır geçmiş olmasına rağmen hâlâ etkisini sürdüren İstiklâl Marşı nasıl ve neden yazıldı?

Neden Yazıldı?

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra 10 Ağustos 1920’de Sevr Antlaşması imzalandı. Ve bu antlaşma ülkemizin sınırlarını ve bağımsızlığını tehdit edecek içeriğe sahip bir antlaşmaydı.

mehmet-akif-ersoy (1)

Antlaşmanın imzalanması ile Anadolu’da milli mücadele hareketi de başlamış oldu. Halk, ülkenin bağımsızlığı için mücadele etmeye karar verdi. Mustafa Kemal, Kazım Karabekir, Fevzi Çakmak ve İsmet Paşaların da ciddi gayret sarf ettiği milli mücadele hareketi o dönemin maddi manevi imkânsızlıkları ile oldukça güç ve ağır ilerlemekteydi.

Cephedeki askerin ve cephe gerisindeki halkın moral bulmaya, ümitlerini yeşertmeye ihtiyaçları vardı. Ayrıca İstanbul Hükümeti’ni yok sayarak, Mustafa Kemal ve arkadaşları Ankara’da yeni bir hükümet kurmuşlardı. Ve bu yeni hükümetinde düşüncelerini ve çizgisini dünyadakilere anlatacak bir milli marşa ihtiyacı vardı.

 Nasıl Kabul Edildi?

O dönemde Genelkurmay Başkanlığı görevini yürüten İsmet İnönü aldığı bilgi doğrultusunda ordu adına hükümetten bir marş yazılması talebinde bulundu. Bu talep üzerine Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey, Hâkimiyeti Milliye gazetesinde bir ilan yayınlatarak bir yarışma başlattı. Marşın güfte ve bestesi ayrı kategori hâlinde değerlendirilecek ve kazanan kişilere 500 liralık bir ödül verilecekti.

Yarışmaya toplamda 724 şair katılmıştır. İlanın verildiği tarihlerde Burdur Milletvekili olan Mehmet Akif Ersoy cephedeki askere hitaben daha önce yazmış olduğu şiirini, Maarif Vekili Hamdullah Suphi’nin ısrarı üzerine yarışmaya sokmuştur.

Meclisin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda Mehmet Akif Ersoy’ un şiiri büyük bir coşku ile kabul edilmiştir. Dönemin Maarif Bakanı Hamdullah Suphi Bey İstiklal Marşı’ nı mecliste okuyarak, ulusal marşı ilk okuyan kişi olma şerefine erişmiştir.

En başından beri böyle kutsal bir iş neticesinde maddi bir ödülün olmasına sıcak bakmayan Mehmet Akif, yarışmadan kazandığı para ödülünü almak istemez. Fakat yarışmanın şartları gereğince almak zorunda olduğunu öğrenir. Mehmet Akif Ersoy, parayı “Darül Mesai” adlı bir yardım kurumuna bağışlar.

Bestecisi Kimdir?

Marşın kabul edilişinden sonra eğitim bakanlığı beste yarışmasını başlatır. Yarışmaya 24 müzisyen katılır fakat savaş yüzünden yarışmanın sonuca ulaşması uzun sürer.

Daha sonra eğitim bakanlığı tarafından, Ali Rıfat Çağatay’ın bestesinin kabul edildiği duyurulur. Fakat Çağatay’ın bestesinin Türk müziği makamına çok benzemesi sebebi ile daha sonra Osman Zeki Üngör’ün bestesi kabul edilir.