İŞ HAYATINDA BAŞARI İÇİN BİRKAÇ HATIRLATMA

Dinleyin;

Çoğu zaman bir konuşma esnasında karşımızdakinin söylediklerini göz ardı ederiz.Bunun sonucu olarak ise anlaşılamadığımızdan dert yanarız.Gerek satış yaptığımız veya hizmet verdiğimiz bir müşteri gerek iş arkadaşınız olsun karşılıklı anlaşmanın temel anahtarı birbirimizi anlamaktır.Karşı tarafın isteklerini , fikirlerini bilmek iş hayatında sizin her zaman bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

Etkili İletişim ;

İletişim iki kişinin duygu ve düşüncelerini birbirine aktarması olarak tanımlanmaktadır.Bu aktarım sadece sözlerle olmaz .İletişim kurarken karşı tarafa sözlerimizin yanında bir çok mesaj aktarırız.Jest ve mimiklerimiz, bakışlarımız, vücudumuzun duruş şekli, ellerimizi nasıl kullandığımız tamamıyla bir bütündür.Bunu her zaman göz önünde bulundurun.

Prensip Sahibi Olun;

İş hayatında kendinize ilkeler belirleyin.Davranış ve tutumlarınızın dengeli olması karşı taraf için olumlu bir izlenim yaratır.Asıl önemli nokta ise kendinize duyduğunuz saygı ve özgüvenin bir göstergesidir.Aynı zamanda her ne şartta olursa olsun belirlediğiniz kişisel  davranış kuralları çerçevesinde hareket etmek ne yapacağını bilemediğiniz yada kararsız olduğunuz sorunların üstesinden gelmenize büyük oranda yardımcı olur.

Hedef Belirleyin;

Okulunuzu bitirdiniz ve iş hayatına atıldınız. Peki bir sonraki adımınız ne olacak. Kısa vadede ve uzun vadede  kendinizi nerede görmek istersiniz?Hayat bir merdiven gibidir.Aynı basamakta kalmak mı istiyorsunuz yoksa basamakların sonunda nereye gideceğinizi biliyor musunuz?

Hedefiniz şu an çalıştığınız iş yerinde yükselmek olabilir.Tecrübe kazanıp kendi şartlarınızı belirleyebileceğiniz bir iş bulmak yada belirli standartları elde etmek olabilir.Ne olursa olsun bir hedefinizin olması motivasyonunuzu sağlayacak ve günü geçirmek yerine uzun vadeli bakabileceğiniz bir kariyer tablosu ortaya çıkaracak.Burada en önemli nokta belirlediğiniz hedeflerin gerekliliklerini yerine getirmek için çabalamak ve çizdiğiniz yolda ilerleyebilmek için azimli olmak.

Stresle Başa Çıkmanın Yollarını Bulun;

Stressiz bir hayat mümkün değil.Üzerinizde hissettiğiniz baskı , sizden beklenilenler ve sizin yapmak istedikleriniz her zaman zihninizi bir şekilde meşgul eder.Bu yüzden stresle baş etmenin yollarını bulmamız gerekir.Kişisel olarak değişmekle birlikte sizi rahatlatan ve kaygılardan uzaklaştıran bir yol bulmak uzun vadede faydanıza olacaktır. Bunlar kısa bir an durup nefes almak , bir şarkı dinlemek , düşüncelerinizi uzaklaştırabilecek bir meşgale bulmak yada bir hobi edinmek olabilir.

Herkes Hata Yapar;

En alt veya en üst kademede olabilirsiniz  , yılların tecrübesine sahip yada yeni iş hayatına atılmış herhangi bir çalışan da olabilirsiniz. Kabul etmeniz gereken tek şey herkes hata yapabilir.Duruma göre hata yapma oranı değişebilir.Hatanın çeşidi değişebilir ve hatanın yol açtığı sorunlar değişebilir ama hiçbir kritere bağlı kalmaksızın hata yapma ihtimali herkes için mümkündür.Bunu kabullenmek  bir sonraki aşamaya geçmek için önemli bir adımdır.Ne kadar kötü bir durum gibi görünüyor olsa da sadece farklı bir açıdan bakmak her şeyi tamamen tersine çevirebilir.Hata yapmak öğrenmenin ve farkına varmanın yollarından biridir.Artık ne yapmamanız gerektiğini bilirsiniz, ne şekilde sorunları çözebileceğinizi öğrenirsiniz.Burada sizi diğerlerinden ayıran en önemli unsur ders çıkarttığınız hatayı tekrar etmemektir.

Güvenli Alanınızdan Çıkın;

Gündelik hayatımızda yada iş hayatında  kendimize her zaman güvenli bir alan yaratır ve konfor alanımız içinde hayatımızı sürdürürüz.Belirli bir düzen ve akış içerisinde konumumuzu, görevimizi bilmek buna göre hareket etmek bizler için çok kolaydır.Endişelenmemiz gereken bir belirsizlik , risk yoktur.Bu durum ne kadar güzel görünüyor olsa da ara sıra konfor alanınızdan çıkarsanız yeni bir bakış açısı ve fırsat için kapı aralamış olursunuz ve en önemlisi kendinize güveniniz artar.