IQ Artıran Gıdalar ve Yöntemler

IQ Artıran Gıdalar ve Yöntemler

Zeka ve düşünme yeteneği ile ilgili olan IQ (İntelligence Quotient) zekanın kat sayısı demektir. IQ geliştirilebilir olduğu için bazılarımız IQ artıran gıdalar tüketerek ve farklı yöntemler deneyerek düşünme yeteneklerini ve zekalarını geliştirmeyi amaçlarlar.

IQ Artıran Gıdalar

IQ Artıran Gıdalar ve Yöntemler

Doğru zamanda tüketilen doğru seçilmiş bazı gıdalar zeka ve düşünme yeteneğini arttırmaktadır. Zihinsel gelişimi sağlayan gıda ve yöntemler algımızı, düşünme hızımızı ve hafızamızı güçlendirerek IQ seviyemizin artmasına fayda sağlamaktadır. Bizde IQ artıran gıdalar ve yöntemler listemizle sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

1)    Yumurta

İçerisinde A,B,D vitaminleri bulunan yumurta zihinsel gelişime katkı sağlar. Aynı zamanda içerisinde yer alan ‘’tirozin’’ sayesinde beynin sinyal gönderip alma hızını arttırır.

2)    Bitter Çikolata

Yüksek oranda kakao barındıran bitter çikolatalar aynı zamanda antioksidan da içerir. Antioksidanlar beyni uyararak konsantrasyonu artırır ve beyni harekete geçirir.

3)    Brokoli

İçerisinde bulunan K vitamini ile beynin bilişsel fonksiyonlarını arttırarak beynin gelişimine katkıda bulunan brokoli aynı zamanda gerginliği azaltıcı özelliğe de sahiptir.

4)    Balık

İçerdiği Omega 3 sayesinde hafızayı güçlendiren balıklar IQ artıran yiyecekler arasında faydası en fazla olan besindir.

5)    Zerdeçal

İçerisinde bulunan kurkumin pigmenti beyin ve hafızayı güçlendirir. Ayrıca kurkumin Alzheimer oluşumunu da önleyerek beyni dinç tutar.

IQ artıran besinler listesi su, çilek, tahıllar, süt ve süt ürünleri, ıspanak diye uzar gider.

IQ Artırma Yöntemleri

IQ Artıran Gıdalar ve Yöntemler

1)    Zihinsel Egzersizler

Bulmacalar, matematik soruları, zihin geliştirici sorular zihnin gelişimine katkıda bulunur. Bu tür egzersizler beynin bilişsel gelişimini sağlar. Ayrıca yap boz yapmak hem zeka geliştirir hem de dikkat dağınıklığını önler.

2)    Modafinil İlacı

Modafinil ilacı uyku apnesi ve narkolepsi tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Beynin uyuma hormonları salgılanmasını engelleyen bu ilaç beynin 4 güne kadar uyanık kalmasını sağlıyor. Bu sayede beyin içinde zeka artırıcı hormonların akışı çoğalıyor ve hızlanıyor. Elbette ki bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmeyiz.

3)    Beyninizi Zorlayın

Yapılan araştırmalarda beynin en fazla zorlandığı dönemlerde gelişiminin arttığı görülmüştür. Beyni zorlamak ta yapamadığınız ya da hiç yapmadığınız işleri yapmaya çalışmakla olur. Beyni zorlamak beynin dinç kalmasını sağlıyor ve yaşlanmasını geciktiriyor.

4)    Yürüyüş

Haftada yapacağınız 90 dakikalık yürüyüş konsantrasyon ve zekanızı geliştirir. Ayrıca beyniniz her koşu sırasında daha fazla hormon salgılar.

5)    Biyolojik Beyin

Beyine verilen az miktarda elektrik beynin gücünü ve zekayı da güçlendirerek IQ seviyesini arttırıyor.