İnternet Üzerinden Sanal Müze Gezisi Yapmak

Sanal müze gezisi

İnternet üzerinden sanal müze gezisi yapmak günümüzde en sık tercih edilen aktivitelerin arasında yer alıyor. Özellikle de pandemi nedeniyle alınan kararlar doğrultusunda insanların sanal müzelere yönelmesi de teşvik ediliyor. Siz de dilerseniz evinizde ya da ofisinizde sanal müze gezme imkanlarından ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

Sanal müze gezmek adına müzelerin oluşturduğu linklere tıklayarak online ortamda düzenlenen turlara katılım sağlayabilirsiniz. Sanal müze gezisi hakkında merak ettiğiniz detayları ve dünyanın en ünlü müzelerinin sanal turlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sanal Müze Gezisi Nedir?

Evinizdeki internet imkanlarını kullanarak ülkemizin ve dünyanın en önemli müzelerine sanal bir yolculuk yapabilirsiniz. Sanal müze kavramı, internet çağının en önemli getirilerinden biri haline gelmiştir. Özellikle 2020 yılında gelişen pandemi durumu nedeniyle insanların karantina dönemini keyifli geçirmesi adına böyle bir yola gidilmiştir.

Sanal müzeler kapsamında düzenlenen çeşitli turlara katılarak o müzeye dair önemli detayları inceleyebilirsiniz. Bununla da sınırlı kalmayarak müzenin en nadide eserlerini uzunca bir süre detaylı bir şekilde inceleme şansına da sahip olabilirsiniz. Dünyanın pek çok önemli müzesine düzenlenen bu sanal geziler ile zamanınızı da daha verimli geçirmeniz mümkün olacaktır.

Biz de bu yazımızda sizler için sanal müze gezisi imkanı sağlayan önemli müzeleri derlemek istedik. İşte, hem ülkemizin hem de dünyanın en popüler müzelerinin sanal turları.

En Popüler Sanal Müze Gezisi Turları

1.     Louvre Müzesi – Paris

Sanal müze gezisi Louvre Müzesi

Dünyada müze denildiğinde akla ilk olarak şüphesiz ki Louvre Müzesi geliyor. Müze, hem Fransa’nın hem de dünyanın en fazla esere ev sahipliği yapan müzeleri arasında başı çekiyor. Öyle ki müzede toplamda 7 adet özel kısım bulunuyor.

Louvre Müzesi içerisinde yer alan en önemli eserleri yerinizde kıpırdamadan saatlerce gezebilme şansına sahipsiniz. Müzenin en özel noktalarına yalnızca bilgisayarınız ve internet bağlantınız sayesinde kolayca ulaşabilirsiniz.

2.     Guggenheim Müzesi – New York

Sanal müze gezisi guggenheim Müzesi

Söz konusu sanat olduğunda akla ilk olarak New York’un en özel müzelerinden olan Guggenheim Müzesi geliyor. Müze içerisinde yüzlerce çağdaş sanata yön vermiş eser sergileniyor. Siz de modern dönemin en önemli sanat eserlerini incelemek istiyorsanız New York’a doğru bir yolculuğa çıkmanıza gerek yok. Sanal müze imkanı sunan Guggenheim’i dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Guggenheim Müzesi, yalnızca içerisinde yer alan eserlerle değil mimari harikası binası ile de dikkat çekiyor. Sanal müze turu içerisinde de müzenin dış cephesini inceleme şansı bulunuyor.

3.     British Museum – Londra

Sanal müze gezisi British Müzesi

Sanal müze gezisi imkanını sunarak pek çok eseri evinize taşıyan bir diğer önemli müze de British Museum’dur. Müze içerisinde yer alan binlerce eseri yalnızca bilgisayarınızı ya da akıllı cihazlarınızı kullanarak görme şansına sahip olabileceksiniz.

Tarihin en önemli kalıntılarının ve eserlerinin sergilendiği müzede çağların en önemli buluşları da bulunuyor. Pek çok antik medeniyetten kalıntıların da yer aldığı British Museum, Londra’nın ve dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alıyor.

4.     Vatikan Müzesi

Sanal müze gezisi Vatikan Müzesi

Sanal müze keyfine Rönesans dönemine dair en önemli eserleri bulabileceğiniz Vatikan Müzesi ile devam edebilirsiniz. Söz konusu sanal müze gezisi olduğunda Vatikan’ın bu özel yapısı da tıpkı diğer büyük müzeler kadar dikkat çekiyor.

Katolik inancının başkenti olarak kabul edilen Vatikan’da pek çok önemli eser ve kalıntı sergileniyor. Toplamda tam tamına 54 galerinin yer aldığı bu müzeyi gezerken fazlasıyla etkileneceksiniz. Üstelik Vatikan Müzesi içerisinde, Donatello ve Michaengelo gibi sanat tarihine damga vuran isimlerin de en önemli eserleri sergileniyor.

5.     Anadolu Medeniyetler Müzesi – Ankara

Sanal müze gezisi-Anadolu medeniyetler müzesi

Ülkemizde de pek çok önemli eserin sergilenmekte olduğu önemli müzeler bulunuyor. Hatta bu müzelerin sanal gezi turları da uzun yıllardır ücretsiz olarak internet kullanıcılarına hizmet sunuyor. İşte, başkent Ankara’da bulunan Anadolu Medeniyetler Müzesi de sanal müze gezisi yapmak isteyenlere kapılarını açan bir müze.

Antik dönem ve sonrasına dair pek çok kalıntının yer aldığı bu müzeyi gezerken Anadolu’yu daha yakından tanıma şansına da nail olacaksınız.

6.     Oyuncak Müzesi – İstanbul

Sanal müze gezisi İstanbul oyuncak müzesi

Ülkemizin en özel ve renkli müzelerinden olan İstanbul Oyuncak Müzesi de sanal turlar düzenleyerek meraklılarına kapılarını açıyor. Pek çok tarihsel döneme ait oyuncakların sergilendiği müzeyi gezerken büyük keyif alacaksınız.

Oyuncak Müzesi de tamamen ücretsiz olarak sanal ortamda hizmet sunuyor. Siz de bu keyşfli müzeyi sanal müze gezisi yaparak ziyaret edebilirsiniz.