İnsancıklar Dostoyevski Kitap Özeti

Rus yazar Fyodor Mihail Dostoyevski tarafından kaleme alınan İnsancıklar romanı, Rus toplumuna ışık tutan bir eserdir. Henüz 23 yaşında yazdığı bu esere “yeni bir Gogol doğuyor” yorumu alan Dostoyevski, kitapla birlikte Dünya çapında bir üne kavuşmuştur. Kitap içerisinde mektuplaşmalardan oluşan bir olay örgüsü vardır. Usta bir dille yazılan eserin en önemli özelliklerinden biri de Dostoyevski’nin diğer romanlarının aksine bu kitabı para için yazmadığıdır.

İnsancıklar Kitap Özeti

Makar Alekseyeviç ve Varvara Alekseveyna arasındaki mektuplaşmalardan oluşan İnsancıklar romanında küçücük bir odada yaşayan Rus gençlerin birbirine duydukları aşkı dile getirmeleri anlatılır. Ölümün pençesinde yaşayan Varvara’nın eski mektupları Makar ile paylaşmasını da konu alan kitapta, Makar hem Varvara’ya mektuplar yazıyor hem de onun yüzünü görebilmek umuduyla günlerini geçiriyordur.

Makar konserve kutusuna benzer pansiyonunda yaşamaya devam ederken Varvara babasını kaybeder. Çevresinde annesi ve Varvara’ya sahip çıkıyormuş gibi gözüken insanların kötü niyetlerinin farkına varır. Zamanla daha da yoksullaşan ve kötü duruma gelen Varvara ve annesi artık insan bile değildir, insancıktır.

İlerleyen süreçte Makar ve Varvara buluşmaya, görüşmeye başlar. Mektuplaşmalarda daha samimi bir hal alırken, Varvara’nın acılarını da daha derinden hissetmeye başlarız. Varvara’nın hayatında yaşadığı sıkıntılar ve ölümlerle devam eden, Varvara’nın hayatına daha yakından bakmamızı sağlayan kitapta, Rus toplumunun dönemsel yaşama koşulları da anlatılmaktadır.

En güzel günleri sadece çocukluğu olan Varvara, büyüdükçe acılarla yoğrulmaya başlamıştır. Babasını kaybedip kuzenleriyle yaşamaya başlamış ve Makar’la olan mektuplaşmalarına hep devam etmiştir. Kitabın sonunda Varvara zengin bir adamla evlenmeye karar verir. Bu evlilik Makar’ın iyice içine kapanmasına ve yoksulluğunu hat safhada yaşamasına neden olur. Yaşayacak tek bir nedeni bile kalmayan Makar, Dünya’da yapayalnızdır.