İncir Kuşları Kitap Özeti

incir-kuslari-kitap-ozeti

Geniş bir okuyucu kitlesine sahip olan Sinan Akyüz’ün ses getiren kitaplarından biri olan İncir Kuşları herkesin beğenisini kazanmış durumda olan kitaplarından birisidir. Bosna Hersekli Sueda’nın hayat hikayesini anlatıyor.

Bosna’da yapılan katliamlar ve orada ki katliamlardan arınıp yeşermeye çalışan hayatları konu alan, hüzünlendiren ve umutlandıran bir yapısı olan kitap, okuyucuları bir oturuşta bitirmeye çağırıyor.

İncir Kuşları Kitap Özeti

Bosnalı Süeda üniversite okuyan hanım hanımcık bir kızdır. 4 yıllık konservatuar okuyan Süeda hemşire teyzesinin yanında konaklar. Öğrenci işleri için Profesör Duşanka’nın yanına gidip gereken işlerini hallederken kapı çalınır ve içeriye bir çocuk girer. İlk görüşte hoşlanmaya başlayan Süeda çocuğu gözüne kestirir. Bu gençte ondan çok hoşlanır ve Tarık dayanamayıp içindeki duygularını Süeda’ya açıklar.

Tarık profesörün çocuğu ve bir mühendis babanın oğludur. Tarık annesi ile Berlin’e konser için yola koyulurlar. O sırada Sueda’nın ablası evlenmek için hazırlıklar yapar ve Saraybosna’ya giderler. Tarıklar döndüğünde Süeda’ya ninesinin yüzüğünü verir ve ona değerli olduğunu hissettirir. Bu olaylar çerçevesinde savaş hız kesmeden devam etmektedir. Her geçen gün kızışarak savaş önü alınmaz bir hal alır. Süeda’nın başka şehre gittiği sırada Sırplar kanlı eylem planlarını gerçekleştirmek üzeredir. Saraybosna’nın kapılarını kapatan Sırplar Süeda’yı çaresiz bırakmışlardır.

İlginizi Çekebilir: Gülseren Budayıcıoğlu Kimdir? Gülseren Budayıcıoğlu Kitapları Özellikleri

Tarık orduya katılmıştır, kanlı gecede hayatta kalan kız kardeşler ne yapacaklarını bilemezler.  Askerler kızları geneleve götürür ve komutanlarına gösterirler. Komutan, Süeda’nın reddettiği kişi çıkar.

Kızlarının karşısında oturan babanın gözleri önünde Edina ve Ayşa adındaki kızlarına tecavüz ederler. Sabaha kadar askerler bu olaya devam ederler ve kızlar bağırıp çağırmaktan bitkin halde kalmıştır. Komutan, Edina’nın mübadeleye gideceğini söyler ama yaşadığı şeyler onu çoktan öldürmüştür.

Komutan savaş esnasında vurulur ve hastaneye yatar. Bosnalı Süeda’yı götürüp öldürmelerini söyler askerlere. Südea’yı götürürlerken askerlerin ellerinden kaçmayı başarır ve koşarak uzaklaşır ama dermanı olmayan Süeda bir süre koştuktan sonra bayılıverir. Uyandığında askerler başında beklemektedir. Askerlerin uygulayacağı şiddetten korktuğu için onlara komutanın sevgilisi olduğunu söyler. Komutanın öldüğü haberini verir askerler. Süeda’yı Müslümanların olduğu kampa götürürler. Günler sonra takas için hazırlanan listede Süeda da vardır. Artık özgürlüğüne kavuşmuştur.

Psikolojik destek alır ve Tarık’ı bulmak için elinden geleni yapar. Tarık’ı bulduğunda her şeyi kaybolan Tarık, bir kolu ve bir bacağını kaybetmiştir. Her şeye rağmen Tarık da onu kabul eder. Hayatlarına güzel bir şekilde devam etmek için çabalarlar. Küllerinden doğan bu aşk sevenlerin tekrar bir araya gelmesiyle alev alır.