İlk Tiyatro

Tiyatronun oldukça geniş bir kökeni bulunmaktadır. Milattan önce 534 ilk tiyatro örneğini, Atina da gerçekleşmiştir. Tiyatro oldukça önemli bir şey olduğundan dolayı oyuncular özenle seçilmekteydi. O dönemde kostümlere yer verilmemekteydi sadece sahnede oyuncuların bulunduğu ilk tiyatro, Atina’da gerçekleşti. Oyuncularda, şehrin ileri gelen kişiler arasından seçilmektedir. Türkiye de ise ilk tiyatro örneği, Şinasi’nin şair evlenmesidir. Şair evlenmesi sadece okunmak üzere yazılmış bir tiyatro örneğidir. Oynanan ilk tiyatro örneği, ise Namık Kemalin “Vatan yahut Silistre” eseridir.

Tiyatronun Özellikleri Nelerdir?

Tiyatro, Trajedi, Dram ve komediden oluşmaktadır. Tiyatro Hangi türden oluşuyorsa, o tür üzerine oynanmaktadır. Trajedi efsanelerden örnek, kötü sonla bitmektedir. Tiyatrolarda üç şey çok önemlidir, zaman mekân ve olay. Trajedi oyunlarından sadece bir gün üzerine çalışılmaktadır. Tiyatroda sadece birkaç gün sürmektedir ve o gün anlatılmaktadır. Komedi, üzerine oynanan oyunlar ise izleyiciyi güldürmek için kullanılmış tiyatro eserleridir. Kendi içerisinde karakter töre ve entrika komedisi olarak sınıflandırılmaktadır.
Dram ise gerçek hayat hikâyelerinden esinlenmiş tiyatro, örnekleridir. Dram türünde hem komedi olur. Hem de trajedi yer almaktadır. Dram türünde, gerçeklerden yola çıkıldığı için 3 madde kuralına uyulmaz. Tiyatro eserlerinde kendine özgü bir eser kullanmaktadır, karşılıklı kısa konuşmaların geçtiği, tiyatro sizlere net cümleler bildirmektedir. Oyun yazar değil, birinci kişi ağzından oyuna sunulmaktadır.

Tiyatro Nedir?

Tiyatro hikâyelerin canlı kişiler tarafından seyirciye canlandırılması üzerinde kurulmuş bir sanat dalıdır. Tiyatronun en önemli özelliği kişilerin, seyirciye sunduğu jestler mimikler ile hikâyeyi o duygu ile aktarmaktır. Tiyatroda oyuncular ve sahne dekor, bunlar daha önceden hazırlanmaktadır. Tiyatro sahneye çıkmadan öncesi seyircilere sunulmadan önce sizlere en iyi tiyatroyu sergilemek için denemeler yapılmaktadır.
Tiyatro aslında bir Yunan sözcüğüdür. Görme yeri anlamını taşımaktadır. Tiyatro’nun diğer türlerden en önemli farkı; diğer edebî eserler okumak ve dinlemek amacı ile yazılmışken, tiyatro oyununun sahnede seyirciye sunulmasıdır. Tiyatro içerisinde oyun metinleri yazan kişiye oyun yazarı denir. Ayrıca oyunu sahnede oynayan kişilere oyuncu ya da tiyatrocu olarak isim verilir. Tiyatro hem eğlenceli hem de bir o kadar izleyiciye öğüt niteliğinde olabilmektedir.