eserler-uzerine

İlk Eserler Üzerine

Abone Ol 

Edebiyat tarihi değerleri asırları aşan birçok edebi eseri bünyesinde bulundurmaktadır. Romandaki çizgiler, öykülerdeki olaylar, şiirdeki duygular yazınsal hayatın gerçek hayat kesintilerini sunan bir süreç içerisindedir. Her bir eserin birikimi çok farklı alanlara dayanırken sözlü halk kültürü ile başlayıp yazılı kültüre geçilmesi ile yazıldığı döneme ait birçok ipucunu vermektedir. Eserlerdeki ayırt edici özellikler biçim, konu gibi tekniksel noktalar belirler. Fakat ilklerin kaderi olan her şey gibi eserlerinde ilkleri önem taşır.

eserler-uzerine-1

İlklerin Cazibesi

Düşüncelerin sistemli tarihçesi olan eser yazarları için normal insani ruh taşımadığı ifade edilir. Mecnun misali çöllere düşen yazarlar için meczup, deli gibi ifadeler söz konusudur. Kimileri bu duruma yönelik çöllere Mecnun olacağı Ferhat olup dağ delip su getirmenin herkesin hayrına olduğunu savunsa da şüphesiz değerli olan her satır insanlık için su kadar kıymetlidir. Edebiyatın ilk su damlaları ise;

  • İlk hikaye yazarı; Giovanni Boccaccio, Decameron adlı hikayesi ile 1348’ de Avrupa’da meydana gelen veba salgını ve tanıklıkları hikayesini yazmıştır.
  • İlk komedi yazarı; Aristofanes, Lysistrata, Kuşlar, Eşek Arıları… ile MÖ 456- MÖ 386 yıllarında oyunlarını yazarak günümüze kadar ulaştırmıştır.
  • İlk deneme yazarı; Montaigne, 1553-1592 arasında Fransa’da denemelerini yazarak sevgi, anlayış, özgürlük ve de iyimserlik öğütleyen bir çizgide var olmuştur.
  • İlk modern tarzda roman yazarı; Don Kişot, Cervantes 1605- 1615 yıllarında iki bölüm şeklinde yayımlamıştır.
  • İlk çizgi roman (macera) yazarı ise; Dick Tracy tarafından yazılırken karikatürist Chester Gould kaleminden meydana getirilmiş ve çizgi film olarak da uyarlanmıştır.
  • İlk uzun destan; Kırgızlara ait Manas Destanı’ dır. İlk olarak derlemesini yapan kişiyse Türkolog Wilhem Radloff’ dur.
  • İlk kadın oyun yazarı ise; Hrosvitha’dır. Yaşadığı süre boyunca altı adet Latince komedi metni kaleme almıştır. Bir diğer önemli yazar ise İngiliz Aphra Behn’ dir. Behn, bir çok oyun kaleme almıştır. Kendisine kadınların inandıkları şeyleri söyleme hakkı doğurması ile meşhurdur.
  • İlk kitap fuarı 1480’ de Frankfurt da düzenlenmiştir.
  • İlk polisiye yazarı; Edgar Allen Poe, Morgue Sokağı Cinayetleri’ dir. Yazar 1841 yılında hikayeyi kaleme almıştır.
  • İlk aşk şiiri ise Sürmeli bir rahibenin Kral Şusin için taşa yazdığı yedi kıtadan oluşan mısralardır.İlk aşk şiirinden ilk kitap fuarına kadar ilk eserler üzerine düzenlemiş olduğumuz tam liste yazımız ile karşınızdayız. Bu yazımızda ilk eserleri bulacaksınız.
The following two tabs change content below.
Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir