İki Şehrin Hikayesi Charles Dickens Kitap Özeti

Dünya Edebiyatının en çok okunan eserlerinden biri olan İki Şehrin Hikayesi, Charles Dickens tarafından yazılmıştır. 1859 yılında gazetede yayımlanan İki Şehrin Hikayesi, Fransız İhtilali ve dönemin Fransa’sından yola çıkmaktadır. Paris ve Londra’daki insanların nasıl bir sefaletin içinde olduğunu anlatan roman, Dünya Klasiklerinin başucu kitabıdır.

İki Şehrin Hikayesi Kitap Özeti

Jervis Lorry Tellson Bankası’nın bir temsilcisidir. 1775 senesinde Lucie Manette Londra’da yaşayan bir Fransızdır. Ülkesin çağrıldığında Jervis, Lucie’yi karşılar. Babasını arayan Lucie’yi bir meyhanenin üst katını götürür. Lucie’nin babası doktordur ama kafayı yemiştir. Annesi ise devrim olduğunda kimleri öldüreceklerini sayıklıyordur.

Bastille Hapishanesinde uzun seneler yatan Dr. Manette delirmiştir. İngiltere’ye siyasi sığınmacı olarak gidecektir. Meyhane tamamen devrim yandaşlarının toplandığı bir alandır. Bir süre sonra Lucie bir aristokratın oğlunun mahkemeye çıktığını öğrenir. Ailesinin yaptığı eziyetlerden nefret eden Charles Darney, mahkemeye çıkmaktadır. Avukat Carton’ın savunması neticesinde Darney kurtulur. Carton, Darney’e çok benzemektedir. Lucie’lerin evlerini sık sık ziyaret giden ikili Lucie’ye aşık olmuştur.

Lucie’nin tercihi Darney olur ve Carton bu cevabı saygıyla karşılar. Carton, seçimin için ölürüm diyerek ayrılır. Darney’in ailesi Dr. Manette’nin 18 yıl hapiste yatmasına sebep olan aristokrat ailedir. Lucie’nin bundan haberi yoktur, evlenirler ve çocukları 6 yaşına gelir. Fransız İhtilali’nin başlaması da Darney’in amcasının bir çocuğu ezmesi ve ona kötü davranmasıyla alevlenir. Kendilerine Jacgues adı veren bu halk ayaklanmasında bütün aristokratlar öldürülmektedir. Darneylerin evleri basılmış, hizmetçi esir alınmıştır. Haber İngiltere’ye gittiğinde Darney onu kurtarmak için Paris’e döner. Kıskıvrak bir şekilde yakalanır ve hapse atılır. İsyancıların onu öldüreceğini öğrenen Lucie ve ailesi Paris’e döner. Kral ve kraliçenin kafaları kesilmiş günlerce şehirlerden sergilenmiştir.

Hapse gizlice giren Carton, Darney’e bir içki ikram eder. Darney hiçbir şey anlamadan içkiyi içmiş ve sızmıştır. Kendisine çok benzeyen Darney’le yer değiştiren Carton, giyotine götürülerek idam edilir.