Hikmet Taşdemir Kimdir?

2 Şubat 1942 yılında Erzurum ‘da dünyaya gelmiştir. Türk sineması ve dizi oyuncusu olan Hikmet Taşdemir, kova burcudur. Türk Sineması’na 1971 yılında adım atan oyuncu ilk olarak, Baba filminde rol almıştır. Sert görüntüsü ile bilinen Yeşilçam oyuncusu, birçok filmde kabadayı rolünü üstlenmiştir.

Hikmet Taşdemir’in Oynadığı Filmler

1971 yılında çekilen Baba filminde rol alan Yeşilçam oyuncusu, 1979 yapımı, Umudumuz Şaban adlı filmde oynamıştır. Filmin başrolünde Kemal Sunal vardır. Hikmet Taşdemir burada Mardinli Arif’i oynamıştır. 1976 yapımı Korkusuz Cengâver adlı filmde de rol almıştır. Filmin başrolünde Cüneyt Arkın vardır. Oyuncu 1977 yapımı olan, Hatasız Kul Olmaz filminde de oynamıştır.
Filmin başrolünü, Orhan Gencebay oynamıştır. 1979 yapımı olan başrolde Kemal Sunal’ın olduğu, Korkusuz Korkak filminde ise, Gaddar Kerim’dir. 1982 yapımı olan, Gırgır Ali Yeşilçam filminde de rol almıştır. Burada, filmin başrolünde Cüneyt Arkın vardır. 1989 yapımı, başrolünü İlyas Salman’ın oynadığı Kınalı Hanzo isimli filmde de yer almıştır.
En sevilen Türk Sineması filminden biri olan, 1990 yapımı, başrolünü Kadir İnanır’ın oynadığı Tatar Ramazan filminde ise oyuncu Cıbıl Halil karakterini canlandırmıştır. Umutsuzlar adlı sinema filminde ise, Parmaksız lakabı ile bir kiralık katili oynamıştır.
Yönetmenliğini Yılmaz Güney’in yapmış olduğu 1982 yapımı olan Yol filminde de rol almıştır Hikmet Taşdemir. Başrolünü Tarık Akan ve Şerif Sezer’in oynadığı sinema filmi, Altın Palmiye ödülü de almıştır. Yönetmenliğini Cüneyt Arkın’ın üstlendiği Mahkûm adlı sinema filminde de oynamıştır.

Hikmet Taşdemir’in Oynadığı Diziler

Hikmet Taşdemir sinema filmlerinin yanı sıra, dizilerde de rol almıştır. Ayrıca bunun dışında da birçok dizide rol alan oyuncu 1983 yılında çekilen Küçük Ağa dizisinde rol oynamıştır. Daha sonra, 1993 yılında çekilen Bizim Mahalle dizisinde yer alan Yeşilçam oyuncusu, 2000 senesinde Kurt Kapanı adlı dizide rol almıştır. Günümüzde, devam etmekte olan Arka Sokaklar adlı dizide de, bir dönem kısa bir rol almıştır. Hikmet Taşdemir 40 yıldan bu yana, eşi ile birlikte, gözlerden uzak, Silivri’de yaşamını sürdürmektedir.