Hayvan Çiftliği Özeti | George Orwell Kimdir?

Hayvan Çiftliği Özeti | George Orwell Kimdir?

Hayvan Çiftliği romanının yazarı George Orwell kimdir? George Orwell, 1903 yılında İngiltere’nin Londra kentinde doğmuştur. Kısa hayatı boyunca dünya edebiyatına büyük eserler kazandıran Orwell’in en bilinen romanı Hayvan Çiftliği’dir. Sömürgecilik ve emperyalist kavramını sahada gören ve zamanında polis memurluğu yapan yazar, hayatının çoğu döneminde para problemiyle mücadele vermiştir. George Orwell, ünlü romanını yazdığı dönemde para sıkıntısını giderse de yoksulluk döneminde yakalandığı verem hastalığı sebebiyle 46 yaşında hayata gözlerini yumar.

Hayvan Çiftliği Roman Özeti

George Orwell kimdir sorusundan sonra yazarın kaleme aldığı Hayvan Çiftliği roman özeti en merak edilen konulardan. Romanın baş kahramanlarından olan Bay Jones, Beylik Çiftliği’nin sahibidir. Çok içen bu adam yine bir akşam sarhoş bir şekilde çiftliğe dönüp yatağına yatağa yatar. Bu sırada çiftlikte bulunan Koca Reis adındaki bir domuz, gördüğü garip rüyayı arkadaşlarına anlatmaya karar verir. Koca Reis’in çağrısı üzerine çiftlikteki çoğu hayvan toplanır. Bu bilge domuz konuşmaya başlar. Hayatlarının adeta bir esaret hayatı olduğuna dikkat çeker ve yaşadıkları ülkedeki tüm hayvanların da bu hayatı yaşadıklarını belirtir. Hayvanları esir alan ve belli bölgelere kapatanlarınsa insanlar olduğunu söyler. Yani tek düşman, insanlardır.

 

Koca Reis, kafasındaki düşünceleri çiftlikteki hayvanlara aktardıktan sonra gördüğü rüyadan bahseder. Rüyasında insanların olmadığı bir dünya görmüştür. Bu dünyada hayvanlar özgürdür. Ayrıca rüya sırasında duyduğu bir ezgiden bahseder. Bu ezginin ismi İngiltere’nin Hayvanları’dır. Çiftlik halkı şarkıyı mırıldanırken Bay Jones uyanır ve sağa sola rastgele ateş eder. Sonrasında tüm çiftlik uykuya dalar. İlerleyen günlerde Koca Reis hayata gözlerini yumar. Dostlarına aktardığı fikirler, gün yüzüne çıkmak için fırsat bulmuştur. Snowball ve Napoleon adındaki iki domuz, çiftlikte örgütleme ve eğitim işiyle uğraşarak hayvanları eğitirler. Bir gün Bay Jones, hayvanları aç bırakarak cezalandırmıştır. Ayrıca çiftlikte çalışan bazı işçiler hayvanalara kırbaçla şiddet uygulamışlardır.

Bay Jones Çiftlikten Kovuluyor

Bu olaylardan sonra hayvanlar harekete geçer ve Bay Jones’i çiftlikten kovarlar. Çiftliğin adı da Hayvan Çiftliği olur. İlerleyen günlerde hayvanlar aralarında iş bölümü yaparak çiftlikte yapılması gereken işleri yerine getirilir. Ayrıca Hayvan Çiftliği’nde yaşananlar tüm ülkede konuşulmaya başlanmıştır. Bu çiftliğin etrafında 2 tane daha çiftlik bulunmaktaydı. Sahiplerinin arası ise bozuktu. Bir gün Bay Jones ve bu çiftlik sahipleri, Hayvan Çiftliği’ne saldırdılar. Ancak savaşın kazananı hayvanlar olur. Sonrdaki dönemlerde Snowball ve Napoleon arasında anlaşmazlıklar baş gösterir. Artan tartışmalar sonrasına Napoleon başa geçer ve yel değirmeni yaptırarak çiftliğe büyük bir değer katar. Sonralarında domuzlar işçi hayvanlardan ayrılarak Bay Jones’in evine yerleşir. Başlarındaysa tüm çiftliği yöneten Napoleon vardır. Eve yerleştikten sonra Napoleon, Bay Jones gibi davranmaya başlar.

 

Bir gün diğer çiftliklerdeki insanlar ve Napeleon arasında toplantı düzenlenir. Hayvanlar domuzlar ve insanlar arasında artık bir fark kalmadığını o zaman anlar. Yani yöneten kesim, ilk başlarda halktan olsa da ilerleyen süreçlerde kendilerini soyutladıkları romanda hayvanlar üzerinden eleştirilir.

 

Hayvan Çiftliği roman özeti ve George Orwell kimdir sorusuna bu şekilde cevap verilebilir. Romanda dönemin problemlerine iğneleyici bir anlatımla değinilmiştir. Ayrıca roman, yazıldığı dönemden bugüne birçok ülkede yayınlanarak milyonlara hitap etmiştir.

Size bir kitap önerimiz var: Simyacı Paulo Coelho Kitap Özeti