Hayatın Anlamını ve Varoluşu Sorgulatacak Felsefi Filmler

Varoluşu Sorgulatacak Felsefi Filmler

Felsefi filmler, alt mesajlarla dolu izlediğinizde sizin olaylara bakış açınızı değiştirecek filmlerdir. Bu filmlerde geçmişten günümüze çeşitli ideolojiler, toplumsal sorunlar, varoluşsal kaygılar gibi felsefe konuları ön plandadır. İzlerken size bir şeyleri sorgulatan, yeni şeyler öğreten filmlerden hoşlanıyorsanız bu tür tam size göre.

Yönetmenlerin ve senaristlerin zekice hazırladıkları bu filmler kimilerine basit bir film gibi gelebilir. Ama bu filmler, pek çok eleştirmenden olumlu yorumlar almış ve çeşitli ödüllerle taçlandırılmış yapımlardır.  Bu filmler sadece birer film değil ufkunuzu genişletecek ve hayatınızla ilgili size sorular sordurtacak filmlerdir.

Hayatı Sorgulatacak Felsefi Filmler

1 –  Matrix Serisi

Varoluşu Sorgulatacak Felsefi Filmler

İlk filmi 1999 yılında çıkan Matrix, aksiyon dolu bir bilim – kurgu filmidir. Film, teknolojinin oldukça ilerlemiş olduğu bir gelecekte geçmektedir.  Herkes bu filmin Platon’un Mağara Benzetmesinin modern felsefedeki halini anlattığını söylemektedir. Sadece bu da değil bununla birlikte pek çok felsefi olayları konu alan bir film olmuştur.

Neo rolüyle akıllara kazınan Keanu Reeves ve Morpheus rolü ile Laurence Fishburne başrollerde yer alan oyunculardır. Ünlü düşünür Descartes’in izleri de açıkça görülmektedir.  Ayrıca Sokrates’in Delfi kâhinin hikâyesi de bu filmle bağdaştırılan hikâyelerden biridir. Gerçeklik nedir? Sorusunu bize kazandıran bu film hala tartışılmaktadır. Psikolojik felsefi filmler içindeki sizi en çok etkileyecek filmdir.

2 – The Truman Show

Varoluşu Sorgulatacak Felsefi Filmler

1998 yılında çıkan filmde Jim Carry The Truman Şov’un ana karakteridir. Truman’ın tüm hayatı yalan üzerine kuruludur yaptığı her şey 7/24 televizyonda yayınlanmaktadır ve kendisi hiçbir şeyin farkında değildir.  Aslında pek çok dini gönderme içeren film dini felsefi filmler arasında yer alır.

Filmi izlerken oldukça rahatsız olacak ve akılınızda pek çok soru işareti oluşacaktır. Yine Platon’un en ünlü metaforu olan Mağara Benzetmesini bu filmde rahatlıkla anlayabilirsiniz. Birtakım etik problemlerin ve bireycilik kavramını kurcalayan bu film kesinlikle insana bir şeyler katan film.

3 – Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

Varoluşu Sorgulatacak Felsefi Filmler

2004 çıkışlı bu film Michel Gondry tarafından yönetilmektedir. Başrollerinde Jim Carry ve Kate Winslet’ın yer aldığı film çoğu zaman sadece bir aşk filmi olarak değerlendiriliyor olsa da aslı hiç de öyle değil.  Film Oscar başta olmak üzere çeşitli dallarda pek çok ödüller almıştır.

Film boyunca Clementine karakterinin saç renginin değişmesi bile ikilinin bulundukları durumları ve ilişkilerini anlatmaktadır. Film boyunca pek çok sorular beliriyor kafamızda. Sadece bu nedenle bile başarılı felsefi filmler arasında yer alıyor demek bile mümkün. Çünkü felsefe bizlere önemli olanın cevaplar değil sorular olduğunu öğretmektedir.