hangi-hayvanlar-kurban-edilir

Hangi Hayvanlar Kurban Edilir? Kurbanlık Seçimi

Abone Ol 

Kurban, hicri takvime göre zilhicce ayının 10. gününden itibaren 4 gün boyunca tüm Müslümanlarca kutlanan dini bayramdır. Ramazan Bayramının bitmesinin ardından herkes tarafından gözler Kurban Bayramına çevrildi, birkaç ay sonra idrak edilecek olan Kurban Bayramı’nda kesilecek hayvanların hangileri olacağı konusu bir hayli merak konusudur. Peki, hangi hayvanlar kurban edilir? Kesilecek hayvanların özellikleri ne olmalıdır? Kurban hakkında bilinmesi gerekenler, Kurban bayramı ne zaman ve daha pek çok sorunun yanıtlarını sizin için derledik. İsterseniz detaylar için yazımıza birlikte göz atalım.

Kurban Ne Anlama Gelir?

Kurban, İslam dininde yakınlaşmak anlamına gelip, Allah’ı Teâlâ’ya yakınlaşmak ve kulluk bilincini göstermek için kesilen hayvanlara denir. Başka bir tabirle, müslüman dünyasının birlikte idrak ettiği Kurban Bayramı ve beraberinde Allah’a Teâlâ’ya kulluk vazifesinin yerine getirmek için amacıyla kurban kesilir. Kurban kesmek mali bir ibadet olup, her ilahi dinde yeri olan bir ibadet şeklidir.kurban-bayrami-ne-zaman

Kurban Ne Zaman Kesilebilir?

İslam dinine göre kurbanlık hayvanlar Kurban Bayramının 1., 2., ve 3. günün ikinde vaktine kadar kesilebilir. Diğer günlerde kesilen kurban ibadet olarak kesilmez. Ayrıca, bayram arefesinde kesilen kurbanlar da ibadet yerine geçmez.

Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir?

Kurban ibadetin yerine getirilmesi maksadıyla her hayvan kurban olarak kesilmez. Kurban edilecek hayvanlar arasında ise sadece; koyun, keçi (koç), sığır, manda ve deve bulunmaktadır. Bu hayvanlar haricinde kesilenler kurban niyetiyle kesilmez ve kesilse dahi kurban ibadeti yerine geçmez. Üstelik, İslam dinine göre uygun görülmemektedir.

Kurban Edilecek Hayvanlar Nasıl Olmalıdır?

Kurban edilecek hayvanların ilk olarak yaşına girmiş, sağlıklı ve organlarının tam olması lazım gelmektedir. Bu hem ibadetin yerine getirilebilmesi hem de insan sağlığı içinde önemlilik teşkil eder. Yaşına girmemiş ve sonradan organı eksik olan hayvanların kurban edilmesi caiz görülmemiştir.

Kurban Edilecek Hayvanların Özellikleri Neler Olmalıdır?

Kurban edilecek hayvanların özelliklerine baktığımız da şu özellikleri taşıması gerekmektedir.  Kurban edilecek hayvanlar;

  • Hastalıklı olmamalı
  • Çok zayıf, cılız olmamalı yani besili olmalı
  • Organlarından herhangi birinin olmaması
  • Dişlerinin tamamının veya büyük bir bölümünün olmaması
  • Yaşlarını doldurmuş olması önemlidir.

kurbanlik-secimi-nasil-olmalidir

Kurbanlık Hayvanların Yaşları Ne Olmalıdır?

Kurbanlık hayvanların yaşları konusundan birtakım değişiklikler vardır. Küçükbaş hayvan grubuna giren koyun, keçi gibilerde yaş bir, büyükbaş hayvan grubuna giren sığır ve mandalarda iki ve deve de ise 5 yaşının doldurulmuş olması gerekmektedir. Lakin, Hz. Peygambere (SAV) göre 6 aylık bir koyunun görünüşü itibari ile gösterişli bir yapıya sahipse kurban edilebileceği yönünde tavsiyesi bulunmaktadır. Keçi için böyle bir durum söz konusu değildir. Mutlaka bir yaşını doldurması gerekmekledir.

Kurbanlık Hayvanlar Ortak Olarak Kesilebilir mi?

Kurbanlık hayvanların ortak olarak kesilmesi küçük baş hayvanlarda mümkün değildir ve ancak tek kişi için kesilebilir. Lakin, büyükbaş hayvanlarda 7 kişiye kadar ortak olarak hayvan kurban edilebilir. Ayrıca ortaklık sayılarında genel olarak tek rakam olması gibi bir inanç olsa da 2, 4, 6 gibi çift sayıya denk gelen ortaklıklarda da kurban edilmesinde bir beis görünmemektedir.

Kurbanı Başka Birine Vekalet Vererek Kesebilir mi?

Kurbanlık hayvanı sahibinin kesmesi en doğru olanıdır. Lakin, kişi daha önce hiç kurban kesmediyse, kurban kesme kaidelerini bilmiyor veya kesme kurallarına hâkim değilse, kesme ve kesim esnasında bir takım sağlık problemi yaşıyorsa, ya da beceremeyip hayvana acı veriyorsa bir başka kişiyi vekil tayin ederek vekalet yoluyla kurbanını kestirebilir.

Kurban Etinin Dağıtımı Nasıl Olmalıdır

İslam dininde kurban etinin dağıtımı tavsiye edilir ve hatta kurban etinin dağıtımı, olması gereken bir davranış olarak görülür. Havyanlar kurban edildikten sonra eti üç parçaya ayrılır. Bir parçasını kendi ailesine, bir parçasını, eşe, dosta, komşuya, misafire yedirmek ve bir parçasını da fakire vermek için ayırır. Ayrıca kişini duruma çok da iyi değilse tüm eti kendi ailesine ayırmasında bir sakınca görülmemektedir.

Kurbanlık Hayvanın Derisi Satılır mı?

Kurban sahibi kendisine gelir etmek maksadıyla, kurban olan bir hayvanın derisini hiçbir şekilde satamaz. Hatta kurban almaş esnasında alıcı ile satıcının arasında gerçekleşen pazarlığı da konu olamaz ve olmamalıdır. Maalesef, bazı hayvan pazarlığında alıcı ile satıcılar arasında kurbanın derisi pazarlığa karıştırılmaktadır. Oysa, bu durum kurban ibadetinde caiz olmayan bir davranıştır. Lakin, kişi kurban derisini hayır kurumlarına, fakirlere bağışlayabilir, ya da derisini satıp parasını yine bağışlayabilir veya evde seccade olarak kullanabilir.

Doğuştan Kusurlu Doğan Hayvan Kurban Edilebilir mi?

Bir hayvanın kurban edilebilmesi için sağlıklı ve organlarının tam olması lazım gelir. Fakat, hayvanın doğuştan gelen birtakım sorunları varsa örneğin; boynuzsuz, kuyruksuz, kulaksız dünyaya gelmesi, gözünün kör olması, kulağının delik olması, hayvanın ayağının aksak olması ve birtakım kusurlarının olması hayvanın kurban olmasına engel teşkil etmez. Lakin, sonradan bunlar hayvanda olmuş ise kurban olarak kesilmesi caiz görülmemektedir.

Sağlıklı Alınan Kurban Sonradan Kusurlu Olursa Kurban Edilir mi?

Kurban etmek niyetiyle sağlıklı bir şekilde alınan kurban bir süre sonra hastalanır veyahut kusurlu bir hale gelecek olursa hayvan kurban olarak kesilmesi doğru değildir. Tekrar kusurlu hale gelen hayvan yerine başka bir tanesini alıp kurban etmek gerekecektir. Ayrıca, kurban etmek niyetiyle aldığınız hayvan ölürse ya da kaybolursa yine tekrar yenisini alıp kesmek gerekmektedir.

Gebe Olan Kurbanlar Kesilir mi?

Salt kurbanlık maksadıyla hazırlanan hayvanların gebeliklerinin sona erdirilmesi fıtrata müdahale olarak ifade edilir ve caizde görülmez. Ancak kurbanlık hayvanın sonradan gebe olduğu öğrenilirse kurban ibadeti geçerli sayılır. Ayrıca bu konu hakkında çeşitli ihtilaflar söz konusudur. Dolayısıyla gebe havyan yerine başka bir havyanı tercih etmek en doğrusu olacaktır.

Kimler Kurban Kesebilir?

Kurban kesmek vacip bir ibadet olup, nisap miktarı (80 gram altın) malı ya da parası olan ve buluğ çağına girmiş her Müslüman kurban kesebilir. 80 gram altını veya bunun miktarı paraya sahip olan Müslüman kişi Kurban Bayramının 1 ile 3. Günün ikindi vaktine kadar kurbanlarını kesebilir. Kısacası Allah rızasını kazanmak ve fakirleri etle buluşturmak gayesiyle hali vakti yerinde olan her Müslümanın kurban kesmesi dinen caiz ve uygun olanıdır.

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için bizi Twitter ve Instagram dan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz. Ayrıca Abone Ol butonu kullanarak, yayınlanan haberleri ileti olarak alabilirsiniz.

kurban-bayrami-tatili

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir!

2020 Bebek isimleri

Sosyal Medya ve Evlilik

Sosyal Medya Etkileri

Mizah Sayfası Açmak ve Para Kazanma

Eşek Sütü Faydaları ve Zararları

 

The following two tabs change content below.
blank

Volkan Ursavaş

Kurucu
Mizah.org'da Kurucu ve Yönetici » Adnan Menderes Üniversitesi-Dış Ticaret'11 / Anadolu Üniversitesi-Uluslararası İlişkiler'14 mezunu. Doğa ve müzik sever.
Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir