Haluk Koç Kimdir

haluk-koc-kimdir

Televizyonlarda ve gazetelerde adını sıkça duyduğumuz ve hatta sima olarak da aşina olduğumuz bir isim olan Haluk Koç’un akademik ve siyasi hayatını birlikte inceleyelim.

Kimdir? Nerelidir?

İstanbul 1954 doğumlu olan Haluk Koç’un anne ismi Nezahat Koç babasının ismi ise Salih Zeki Koç’tur. Lise eğitimini 1973 yılında Galatasaray lisesinde tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesini kazandı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini derece ile bitiren Haluk Koç iç hastalıkları uzmanı olarak okuduğu üniversitenin hastanesinde görev aldı. 1990 yılında doçent olan Haluk K 1996 yılında profesör unvanını isminin önüne koymayı başardı. Görevine Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyesi ve Hematoloji Bilim Dalı Başkanı olarak devam etti. Türkiye’de ve Avrupa’da hematoloji alanında yaptığı yeniliklerle adından sıkça bahsedilen haluk koç, yayımlanan yaklaşık 250 makaleye de imzasını atmıştır. Bu görevlerinin dışında Avrupa Kan Ve Kemik İliği Transplantasyonu kongre başkanlığında da görev aldı.

Siyasi Hayatı

Siyaset hayatına ise 2002 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’den milletvekilliğine adaylığını koyarak başlamıştır. Gerçekleştirilen bu oylamanın ardından Samsun ili 1. Sıradan milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisinde Görev almıştır. 2007 ve 2011 seçimlerinde de aynı şekilde milletvekilliği görevini devam ettirmiştir.

2010 yılında parti içinde Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak göreve getirilse de 6 ay sonra bu görevinden ayrılmıştır. 2012 yılı Temmuz ayından bu yana Cumhuriyet Halk Partisinde Kamu Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü olarak görev yapmaktadır. Ayrıca 2015 te yapılan 24. Dönem milletvekili seçimlerinde de yine Samsundan milletvekili seçilmiştir.

Günümüzde halen aktif olarak siyaset yapmaya devam eden Haluk Koç parti sözcüsü olarak her zaman ön planda yer alarak halkın sürekli gözünün önünde olabilen bir siyasetçidir. Başarılı öğrenim, akademik ve siyasi hayatının yanı sıra aile hayatından da bahsedecek olursak mutlu bir evliliğe ve iki evlada sahip olan Haluk Koç ileri derecede Fransızca ve İngilizce konuşabilmektedir.

Özellikleri;

Doğum Tarihi: 3 Ekim 1954

Boyu: 1.77

Kilosu:

Göz Rengi: Kahverengi

Burcu: Terazi

Doğum Yeri: İstanbul

Eğitim Durumu: Yüksek Lisans

Merak edilen tüm isimlere ait paylaşım yaptığımız Biyografi kategorimiz tam size göre!

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için bizi Twitter ve Instagram dan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.