Gün Olur Asra Bedel Cengiz Aytmatov Kitap Özeti

En büyük Türk yazarlarından biri olan Cengiz Aytmatov tarafından kaleme alınan Gün Olur Asra Bedel romanı dramatik öğeler barındırmaktadır. KGB’nin acımasızlıkları ve kendi kültürüne dönüş yaşayan karakter, bir gününün asra bedel oluşunu betimler.

Gün Olur Asra Bedel Kitap Özeti

Mevsimleri çok sert geçiren Sarı-Özek köyünde eşi Ukubala ile yaşayan Yedike, bir demiryolu işçisidir. Bir gece nöbetteyken dostu Kazangap’ın öldüğünü eşinden haber alır. İşyerinden izin alarak köyü uyandırmaya gider. Sadece sekiz haneli bu köyde ilk defa bir ölüm yaşanmaktadır. Kazangap’ın oğlu Ayzade ve Sabitcan da babasının ölümleri üzerine köye gelirler. Sabitcan hayırsız evlattır, tüm malı mülkü satıp yemiş ve köyde yaşayanları da küçük gören ukala bir karakterdir. Ana-Beyit mezarlığına gömülmeyi vasiyet eden Kazangap’ın bu dileğini Yedike gerçekleştirmek ister. Sabitcan itiraz edecek gibi olsa da Yedike’ye laf yetiştiremez. Yedike mezarlığa giden yolda arkadaşı Kazangap ile anılarını hatırlar. Köye ilk gelişi, Kazangap’ın ona devesini hediye etmesiyle başlayan bu hatırlamalar ile işini de Kazangap’ın ona bulduğunu hatırlar.

Köye sonradan gelen Abutalip ve Zarife de onların ailesi gibidir. Zaman içerisinde Yedike’nin gönlü Zarife’ye kaysa da bunu asla söylemez. Bir süre sonra demiryolu müfettişi köye gelir. Abutalip’in yazdıklarını görür ve Abutalip götürülür. Çok sonra öldüğü haberi gelir. Zarife bu haberi alınca iki çocuğunu da alarak Sarı-Özek Köyünden ayrılır. Sonradan Rusya’da demokrasi şenlikleri yapıldığında Yedike şehre giderek Abutalip’in suçsuzluğunu kanıtlar. Tüm bunlar zihninden geçerken askerlerin yolu kapattığını gören Yedike, ne kadar dil dökse de nafiledir. Oldukları yere Kazangap’ı gömerler, kendisi ölürse Kazangap’ın yanına gömülmeyi vasiyet eder.

Ana-Beyit mezarlığının yolunu asker kapatmıştır çünkü orada bir uzay üssü kurulmuştur. Sadece Dünya araştırması değil, insanlar dışında da iletişim kurulmaktadır.