Gülümsetmeden Duramayan Şahsiyetler

5b0eb44b66a97c43510d9ea3

Sadece ülkede değil neredeyse tüm dünyada, birileri birilerini güldürmek için çalışıyor, çaba harcıyor. Her ne kadar bazı çabalar yetersiz kalsa da geçmişten günümüze mizah kaynağını besleyen önemli şahsiyetler var oldu, olmaya devam ediyor. Şakanın esprinin dozu kaçsa da insanları güldürmeyi en azından gülümsetmeyi başaranlar da olmuyor değil. Hem dünyada hem de ülkemizde bu şahsiyetlerden nadir de olsa var. Şener Şen, Kemal Sunal, Erdil Yaşaroğlu, Cem Yılmaz, Ata Demirer, Kaan Sezyum, Turist Ömer, Yasemin Yalçın, Uğur Gürsoy, Selçuk Erdem var bizde Jimmy Fallon, Ricky Gervais, Louis C.K gibileri var onlarda.

Gülmece Güldürmece

İnsanlık var olduğu taktirde mizahın da olacağının garantisini veriyor mizahşörler. Sinemadan, resme, tiyatrodan fotoğrafa her alanda var onlar. Bir bütün olarak ele alındığında mizahın popüler mizah, siyasi mizah, kara mizah gibi birçok kolu olduğu görülüyor, kaldı ki bu kollar diğer sanatsal yollar ile icra ediliyor. Örneğin Erdil Yaşaroğlu’nun geyik karikatürleri ve yine Uğur Gürsoy’un Fırat tiplemesi karikatür-resim alanında öne çıkan mizah eserlerinden.

Aynı zamanda sinemada da mizahşörlerin varlığını unutmamak gerekir. Türk sinema sektörü denilince mizah alanında kimin aklına Kemal Sunal, Şener Şen, Halit Akçatepe, Adile Naşit Gelmez ki? Günümüzde mizahın bir başta türü olan stand-up artık günümüz mizahının olmazsa olmazı haline gelmiş bulunuyor. Sivri dilli Ricky Gervais’ten sempatik Jimmy Fallon’a, tiplemeleriyle Ata Demirer’den Cem Yılmaz’a kadar hem bizden hem dünyadan en iyi stand-up, sunucular var olmaya devam ediyor.

Karakterleri Unutmak Mümkün Mü?

Türk mizahı denilince akla gelen ilk isimler genellikle onları canlandıran ya da çizen sanatçılardan çok tiplemeler oluyor. Hafize ana, Turist Ömer, Şaban, Güdük Necmi ya da Fırat, Kötü Kedi Şerafettin, Hüsmen Aga gibi karakterleri unutmak mümkün değil. Aynı zamanda onları var eden isimleri de bugün hâlâ anmaktayız. Yazılı, sözlü, görsel olsun mizah karakterleri geçmişten günümüze hem Türk kültürünün hem de dünya kültürün bir parçası olmaya devam ediyor. Sanatın farklı alanlarında yüzleri güldürmeye çalışıyor, başarısız olduklarında da pes etmeden devam ediyorlar.

1455269962494