Gülseren Budayıcıoğlu Kimdir? Gülseren Budayıcıoğlu Kitapları Özellikleri

mizah-gulseren-budayicioglu-kimdir-gulseren-budayicioglu-kitaplari

Özellikle kitaplarından ekrana yansıyan hikayeler ile büyük beğeni alan Gülseren Budayıcıoğlu hakkında merak edilenler yazımızın devamında… Peki Gülseren Budayıcıoğlu Kimdir ?

Gülseren Budayıcıoğlu 1947 yılında Ankara’da doğdu. İki kardeşi vardır. 5 kişilik bir ailenin kızıdır. Ortaokul ve lise hayatını TED Ankara Kolejinde tamamlayan Budayıcıoğlu, tıp fakültesini kazanarak Ankara Üniversitesinde eğitimine devam etmiştir.

Gülseren Budayıcıoğlu Kimdir? Gülseren Budayıcıoğlu Kitapları Hangileridir?

mizah-gulseren-budayicioglu-kimdir-gulseren-budayicioglu-kitaplari

Psikiyatr, yazar ve sunucudur. Ne kadar Ankara Üniversitesi Tıp fakültesinden mezun olsa da, gençlik yıllarında TRT ekranlarında sunucu olarak tanınır. Tıp öğrencisi olduğu zaman TRT’nin televizyon faaliyetlerine başladığı döneme denk gelmektedir. TRT’nin hazırladığı spikerlik sınavına girmeye karar verir ve başarılı olur. 1965 yılında TRT çatısı altında spikerlik yapmaya başlar. Fakültede Budayıcıoğlu’ nu tanıyanlar “Miss TRT” lakabını koymuşlardır.

1972 yılında tıp fakültesini bitirmiştir ama onu bekleyen bir seçim vardır çünkü baskılara maruz kalmıştır. Ya spikerliği seçip yoluna TRT’de devam edecekti ya da okuduğu bölümün meyvesini toplayacaktı. Birkaç ay sonra spikerliği bırakıp üniversitede asistan olarak göreve başladı. Asistan olarak çalışırken spikerlik yapabilmesi için hukuki izin alması gerekliydi. Üniversitenin dekanı Prof.Dr. Rıdvan Ege 1973 yılının Ocak ayında izin verilmesinin mümkün olmadığını açıkladı. Aynı ay Budayıcıoğlu 2 tane program sunar ve dekanın programa denk gelmesiyle işi biter. Asistanlık görevine son verilir ve TV’ye geri dönüş yapar. Psikiyatri alanında uzmanlığını 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi’nden aldı ve burada 5 yıl öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bu dönemde üniversite ve TRT iş birliğiyle hazırlanan çeşitli hastalıklar ve toplumsal sorunların gibi konuların uzmanlarla beraber ele alındığı “İnsan ve Dünyası” isimli bir programın da sunuculuğunu yaptı.

2004 yılında yazarlık kariyerine başlayan Budayıcıoğlu ilk iki kitabında kıssadan hisse hikayeler yazarak farklı psikiyatrik sorunları ele aldı. Üçüncü kitabında ayrıntılı olarak yazarak tek bir hikaye ele aldı. 2019 yılında çıkardığı “Camdaki Kız” romanı ve bundan önceki dört romanı da psikoterapik romanlardır.

Gülseren Budayıcıoğlu Dizileri

mizah-gulseren-budayicioglu-kimdir-gulseren-budayicioglu-kitaplari

Star TV’de 2017 yılında yayınlanan İstanbullu Gelin dizisi yazarın Hayata Dön adlı kitabında uyarlanarak çekilmiştir. TV8’de yayınlanmakta olan Doğduğun Ev Kaderindir, Camdaki Kız adlı eserden uyarlanmıştır.. Kırmızı Oda, Bir Psikiyatrın Not Defterinden; TRT1’de yayınlanan Masumlar Apartmanı, Madalyonun İçi adlı kitaptan uyarlanmıştır.

Gülseren Budayıcıoğlu yeni kitabının adının Kırmızı Pelerin olacağını açıkladı.