Guinness’e Önemli Mikro Satranç Başvurusu

Birçok filme konu olmasının yanında günümüzdeki en güzel zeka oyunlarından biri olan satranç, çeşitli el sanatlarına da konu olmaya devam ediyor. Aydın’da ikamet eden Necati Korkmaz, uzun amandır mikro satranç sanatıyla ilgileniyor. Oldukça başarılı bir minyatür sanatçısı olan Korkmaz, benzersiz eserini 5 ay gibi kısa bir süre içinde tamamladı. Satranç minyatüründen oluşan eserinin büyüklüğünün sadece 9 milimetre olması dikkat çekiyor.

Türkiye’deki tek heykel tıraş olan Necati Korkmaz, çalışmalarına ve önemli sanat aktivitelerine devam ediyor. Son çalışmalarında 9 milimetrelik minyatür satranç takımı yapmaya başlayan Korkmaz, Ocak ayından beri yürüttüğü çalışmaların sonuna geldi. Önemli çalışmaları sonucunda dünyadaki en küçük satranç takımını yapmayı başardı.

Dünyanın En Küçük Satranç Takımı

Uzun yıllardır satranç takımları üzerine yapılan sanat çalışmaları devam ederken Türkiye’nin ve dünyanın ünlü heykeltıraş sanatçısı Necati Korkmaz, dünyanın en küçük minyatür satranç takımını yaptı. Boyutları normal olan satranç takımlarıyla aynı özelliklere sahip olan minyatür satranç takımı, 5 ay süre içinde tamamlandı.

Guinness’e Başvuru Yapılacak

Yaptığı sanat eseriyle ilgili açıklamalarda bulunan ünlü sanatçı Necati Korkmaz, daha önce yapılmış olan en küçük satranç takımının 15 mm boyutunda olduğunu hatırlattı. Yaptığı eserin rekorlar kitabında kayıtlı olan satranç takımının neredeyse yarısı kadar olduğunu vurgulayan Korkmaz, amaçlarının yeni rekorun sahibi olmak olduğunu söyledi. İlerleyen günlerde Guiness’e yapılacak olan başvurunun sonucu merak ediliyor.