Geçmişten Günümüze Reklam ve Sanat İlişkisi

Geçmişten Günümüze Reklam ve Sanat İlişkisi

Reklam ve sanat ilişkisi sayesinde göz alıcı reklam çalışmaları ortaya çıkmıştır. Gerçekleştireceği reklam çalışmasını harmanlayarak ortaya çok ince bir çizgide gerek mizah gerekse de hiciv oluşturan sanatsal reklam çalışmaları mümkün olmaktadır.

Sanat insanlığın var olduğu tarih kadar eskidir ve insanın kendisini ifade ettiği bir araç olarak kullanılmıştır. Birçok yaratıcı ve sanatçı resmi bir konuşma biçimi olarak tanımladı, kelimeler olarak değil de bir dil olarak gördü. Birçok sanat eseri, genellikle topluma ilişkin keskin iç görüler sağlayan farklı perspektifler sunar. Reklam ve sanat ilişkisinin kurulması sayesinde göz alıcı reklam çalışmaları ortaya çıkmıştır

Reklam ise daha çok spesifik olmasına rağmen, ek olarak bir mesajın görsel olarak aktarılması anlamına gelir. Reklamcılığın son derece sağlamaya çalıştığı tek mesaj şudur: Bu ürünü satın alın! Reklamlar, izleyiciyi yalnızca ticareti hedefleyen bir eyleme geçirmeye ikna etmeye çalışır.

Geçmişten Günümüze Reklam ve Sanat İlişkisi

Sanat ve reklamcılığın birbirine zıt olduğunu, tamamen farklı şeyleri sembolize ettiğini düşünmeye de meyilli olabiliriz. Bu zaman zaman doğru olabileceği halde, ilişkileri bundan çok daha karmaşıktır. Reklam ve sanat, sürekli olarak kabul etmeme eğiliminde olduğumuz şeylerde birbirleri ile iç içedir.

Orta çağ Avrupası’na kadar olan süreçte büyük sükseler yapan sanat dalları ile endüstriyelleşmenin hızlı çıkışında reklam materyalleri her türden sanat akımını taklit etmiştir. O zamandan günümüze dek konvansiyonel reklamcılık denilen geleneksel reklamcılık, sanatı taklit ederek kitlelere ulaşma yöntemini halen benimsiyor. Aşağıdaki markaların reklam afişlerini inceleyerek bu düşüncenin hala benimsendiğini anlayabiliriz.

Fransa Sağlık Bakanlığı

Geçmişten Günümüze Reklam ve Sanat İlişkisi

Fransa Sağlık Bakanlığı çocuklarda erken yaşta görülen obezitenin nedenini tek bir karede ifade edebilmek adına tasarladığı reklam afişi.

Maxam Diş Macunu ve Roma Uygarlığı

Geçmişten Günümüze Reklam ve Sanat İlişkisi

Sanat ve reklam ilişkisi bazen uzlaşmaz, hatta sömürücü olarak kabul edilir. Ancak yirminci yüzyılın sanatı, sanat ve reklam arasındaki uzlaşmayacağını düşündüğümüz boşluğu kapatıyor. 1940 yıllarında, Jell-O ve Orange Crush için Rockwell tiyatrocu illüstrasyonları sanatı ve reklam dünyasını geri dönülmez bir şekilde değiştirdi. Bu reklam görselinde ise hedeflenen amaç yaratıcı bir şekilde tasarlanmış.

Fedex Çin- Avusturalya

Geçmişten Günümüze Reklam ve Sanat İlişkisi

Sanatta Empresyonizm akımının etkisi nedeniyle Fedex kargo taşıma firmasının yeni hizmetini bu sanat dalını kullanarak sanat ve reklam iç içe prensibinde tasarladığı bir basılı afiş.

Mastercard Women’s Golf Classic

Geçmişten Günümüze Reklam ve Sanat İlişkisi

Dijital reklam patlaması ile Mastercard gibi şirketler 2019’da en iyi dijital baskılı reklamları yayınladılar. Tüm gözlerin dijital olan her şeye bağlı olduğunu düşündüğünüzde, yenilikçi bir dijital reklam, dijital reklamların ve içerik üretmenin gerçekten çok önemli olduğunu hatırlatan bir sıçrama yaratıyor. Basılı reklamcılık 2019’da oldukça etkili oldu ve herhangi bir çevrimiçi reklam kadar etkili bir şekilde tüketicinin dikkatini çekebildi.