Filografi Nedir? Nasıl Yapılır?

Filografi

Filografi

Günlük yaşantımız içerisinde iş hayatı, ev hayatı, trafik derken stres altında yaşıyoruz. Hobiler insanı bu stresten bir nebze de olsa uzaklaştırır. Evde keyifli vakit geçirmek için çeşitli aktiviteler yapılabilir. Bu aktivitelerden biri olan filografi ahşap bir malzemenin üzerine belirlenen motifin çiviler çakılıp işlenmesi ve ardından da çiviler arasından iplerin geçirilmesiyle elde edilir. Emek ve sabır gerektiren bu sanat dalı aynı zamanda sevenleri için eğlenceli bir aktivitedir.

Filografi Yapılırken Kullanılan Malzemeler

Filografi yapımında kullanılan malzemeleri temin etmek oldukça kolaydır. Öncelikle ahşap bir plakaya ihtiyaç vardır. Başlangıç aşamasında sunta kullanmak daha kullanışlı olacaktır. Kullanılan ahşap isteğe bağlı kumaş ile de kaplanabilir. Kaplamada en çok tercih edilen kumaş türleri kadife ve deridir. Kumaşı sabitlemek için zımba ya da kumaş tutkalı kullanılır.
Çivi, ip ya da tel ve çiviyi çakmak için çekiç diğer gerekli olan malzemelerdir. Başlangıç için düzbaş çivi tercih etmek daha uygun olacaktır. Filografi yapımı zor gibi görünse de istek ve sabır ile birlikte kolaylıkla yapılan bir sanattır. Tüm bu malzemeler nalbur ve tuhafiyelerden kolayca temin edilebilir.

filografi allah

Filografi Nasıl Yapılır?

Filografi sabır gerektiren bir hobi çeşididir. Bir desen üzerinde belki günlerce çalışmak gerekebilir. Çivi sanatı olarak da bilinen bu hobi için istek ve sabır gerekir. Deseni ahşap üzerine işlemeden önce ahşap isteğe bağlı olarak kumaş ile kaplanır. Daha sonra aktarılmak istenen desen belirlenir ve desenin basılı olduğu kâğıt ahşap üzerine sabitlenir.Bu işlem için bant yeterli olacaktır. Desenin çizgileri üzerine çiviler çekiç yardımıyla çakılır. Çiviler belirli aralıklarla ve belirli yükseklikte çakılmalıdır. Çiviler çakıldıktan sonra kâğıt sökülür. Daha sonra ip ya da tel bu çiviler arasından geçirilerek filografi oluşturulur. Filografi sanatı örgü çeşitleri arasında en sık kullanılanları düz ve çapraz bağlama ve yıldız tekniğidir. Kullanılan ip ya da telin sıkı bağlanması önemlidir. Aksi takdirde pot bir görüntü elde edilir. Filografi yapımında kullanılan çiviler çeşitli renklere boyanarak daha gösterişli bir görüntü elde edilebilir.