Fikret Hakan Kimdir

fikret-hakan-kimdir

Fikret Hakan Biyografi Türk sinemasının bilinen en yakışıklı aktörleri arasında yer alan ve 23 Nisan 1934’te Balıkesir’de doğan ünlü isimdir. Gerçek ismi Bumin Gaffar Çıtanak olan sanatçının hayatı baştan sona başarı hikayesidir.

1950 yılında özel bir tiyatro oyunu ile tiyatro hayatına başladı. Ardından 1952 yılında Köprüaltı Çocukları ile sinema sektörüne geçiş yaptı. Fikret Hakan filmleri oldukça sevilen yapımlar olduğu için her yönetmen kendisi ile çalışmak istiyordu. Bu sayede tam 163 film ve dizide rol aldı.

Fikret Hakan Eşi Evlilik Hayatı

Hakan 5 evlilik yapmıştır. İlk evliliğini yıldırım nikâhı ile 1962 yılında Lale Sarı ile yapmıştır. Bu evlilik 1 yıl sürmeden bitmiştir. Hakan ikinci evliliği Ajda Pekkan’ın ablası Semiramis Pekkan ile 1963 yılında evlenmiş ve bu evlilik 66 gün sürmüştür. Üçüncü eşi ise evlilik dışı çocuğunun annesi olan Neşecan Parmak ile 1966 yılında yapmış ve 375 gün sonra ikili boşanmıştır. Hakan, dördüncü evliliği dönemin meşhur popçu Hümeyra ile 1971 yılında yapmış ve bu evliliği sadece 30 gün sürmüştür. Zeynep Hakan – Fikret Hakan ikilisi ise 2015 yılında evlenmiştir.

Fikret Hakan Hollywood

Ünlü yönetmen Peter Collinson İngiltere yapımı bir Hollywood filmi için Türkiye’ye gelmiştir. Başrollerinde ünlü Hollywood yıldızlarının rol alacağı film tamamen Türkiye’de çekileceği için çok fazla yerli oyuncuya ihtiyacı vardı. Çok fazla başvuru olunca Şan Tiyatrosunda oyuncu seçme yarışması yapıldı. Hakan bu yarışmada Salih Güney ve diğer birkaç Yeşilçam yıldızı ile çok beğenildi ve filme davet edildi. Albay Ahmet rolünde oynayan Hakan, oldukça başarılı bir rol sergilemişti. Az İngilizce bilen Hakan, buna rağmen film sırasında bunu hiç belli etmemiştir. Bu sayede yönetmenin beğenisini kazanmıştı. Hakan, filmden sonra bazı yapımlardan teklif almıştır. Fakat henüz sebebi bilinmeyen bir sebepten dolayı Paralı Askerler filmi ülkemizde yasaklandı ve Türk oyuncular ve Hollywood yapımcıları arasındaki bağlar zayıfladı. Fikret Hakan Türk sinemasının en verimli dönemlerinden olan 70’li yıllarda Amerika’dan teklifler gelmesine rağmen ülkesinde kalmayı tercih etti. Birçok Türk oyuncu o dönemlerde başarılı oyuncu yetenekleri olduğu halde dil bilmediği için Hollywood film sektöründe rol alamadı. Hakan 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanını almış ve Kültür Üniversitesi’nde öğretim görevliliğine başlamıştır. Fikret Hakan uzun süre akciğer kanseri tedavisi görmüş fakat 11 Temmuz 2017 yılında aramızdan ayrılmıştır.

Merak edilen tüm isimlere ait paylaşım yaptığımız Biyografi kategorimiz tam size göre!

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için bizi Twitter ve Instagram dan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.