Fatma Betül Sayan Kaya Kimdir

fatma-betul-sayan-kaya-kimdir

Fatma Betül Sayan Kaya kimdir 1 Ocak 1981 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarını İstanbul’da tamamlayan Sayan Kaya, üniversite sınavında derece yaparak Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü’nü burslu olarak kazanmıştır. Bilkent Üniversitesi’nden Şeref derecesi ile mezun olarak büyük bir başarı elde etmiştir. Mezuniyetinin ardından İstanbul’da bir süre proje mühendisliği yapmıştır. Ardından Amerika’ya giderek burada New York Üniversitesi’nde meme kanserinin termal görüntülenmesi konusunda yüksek lisans yapmıştır. Yüksek lisansını bitirdikten sonra ülkesine dönen Sayan Kaya Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirmiştir. İleri düzeyde İngilizce ve Almanca bilen Sayan Kaya kendisi gibi doktor olan İlyas Kaya ile evlidir ve iki çocuk annesidir.

Siyasi Kariyeri

2009 yılında AK Parti İstanbul İl yönetim Kurulu Üyesi olarak seçilmiş ve siyasi kariyeri başlamıştır. 2009 ve 2012 yılları arasında o dönem AK Parti Başkanı ve Başbakanlık görevini yürüten Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığı görevine getirilmiştir. 2012 yılında tekrardan İstanbul İl Yönetim Kurulu görevine getirilmiştir. Aynı dönem AK Parti İstanbul İl Tanıtımı ve Medyadan Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini de yapmıştır.  Partinin İstanbul İl Teşkilatının sosyal yapılanmasını kurarak 39 ilçede ekip oluşturulmasına öncü olmuştur. Haziran 2015 seçimlerinde İstanbul’dan Milletvekili adayı olarak gösterilmiştir fakat bu seçimde Fatma Betül Sayan Kaya seçilememiştir.  Bu seçimlerde hiçbir parti tek başına iktidar olamamış ve koalisyon çalışmaları sonuç vermemiştir. Ardından Kasım 2015’te yapılan erken seçim ile Sayan Kaya İstanbul ikinci bölgede aday gösterilmiş ve Milletvekili olarak meclise girmeye hak kazanmıştır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Sayan Kaya, Binali Yıldırım kurduğu yeni Türkiye Hükümeti’nde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı  görevine getirilmiştir. Fatma Betül Sayan Kaya bu görevi sırasında Mardin, Diyarbakır ve Van gibi iller başta olmak üzere 11 ilde Toplam 18,777 hane ile görüşerek desteğe ihtiyacı olduğu fark edilen 4,737 Aileye yardım sağlamıştır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müsteşarlığı yapan kardeşi Ayşe Hilal Sayan Koytak kardeşinin bakan olarak atanması ile müsteşarlık görevinden istifa etmiştir.

Merak edilen tüm isimlere ait paylaşım yaptığımız Biyografi kategorimiz tam size göre!

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için bizi Twitter ve Instagram dan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.