Fareler ve İnsanlar John Steinbeck Kitap Özeti

1937 yılında yayınlanan Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck tarafından yazılmıştır. Nobel Edebiyat Ödüllü yazar romanda büyük bunalım zamanını anlatır. Çok fazla eleştiri alan kitap Amerika’da eğitimde zorunlu tutulmuştur. Steinbeck’in 1920 yılına dek çiftlikte yaşaması sebebiyle yazdıkları gerçek gibidir. Dramatik bir eser olan Fareler ve İnsanlar iki arkadaşın hazin öyküsünü anlatmaktadır.

Fareler ve İnsanlar Kitap Özeti

Büyük Buhran zamanında yaşamış olan George ve Lennie adındaki iki karakterin hikayesini anlatan romanda, Lennie akli dengesi pek yerinde olmayan iri cüssesiyle dikkat çeken bir karakterdir. George ise daha akılcı davranan bir isimdir. Teyzesinin vasiyeti üzerine Lennie’yi koruyup gözetmektedir. Lennie iri cüssesine rağmen hayvanlara karşı ilgi duyar. Sevmek için eline aldığı nice fareyi, köpeği yanlışlıkla öldürmüştür.

İkilinin tek hayali çok para kazanıp kendi çiftliklerini kurmaktır. Bunun için olabildiğince fazla çalışıp, fazla kazanmaya çabalarlar. Çiftlik içerisinde sevilen ikiliye zamanla herkes alışır. Bir gün oyun oynama amacıyla birleştiklerinde, Lennie yine bir köpekle oynarken köpeği yanlışlıkla öldürür. Çiftliğin oğlu Curley, Lennie’ye kafayı takmış bir dövüş sanatları hayranıdır. Köpeğin öldürüldüğünü anlayan Curley’in karısı Lennie’nin yanına gelir ve kendisini de okşamasını ister. Bunu neden istediği bilinmese de Lennie kadını okşarken, kadının canı yanar ve çığlık atar. Lennie susturmak amacıyla ağzını kapattığında kadın ölür. Lennie bu olaydan sonra hemen kaçar.

George ile kötü durumlar için sözleştikleri fundalığa gider ve saklanır. Bütün çiftlik kadının ölüsünü bulmuş, Lennie’yi aramaktadır. George yeri bildiğinden ötürü hemen oraya gider. Lennie yaptığının ne kadar kötü bir şey olduğunun farkındadır ve çok üzgündür. George Lennie’ye acımaktadır ama yapacak bir şey yoktur. Önce Lennie’ye hayallerini anlatmasını söyler. Lennie hayallerini anlatmakta ve anlattıkça mutlu olmaktadır. Sonunda George yapılması gerekeni yapar ve Lennie’yi öldürür.