Eylül Kültür Sanat Sezonu Başlangıcı Olacak

Pandemi sürecinde alınan tedbirler kapsamında kültür ve sanat etkinlikleri de erken sonlandırılmıştı. Önceden planlanan pek çok etkinlik malesef yapılamamıştı. Bu süreci ve sonrası hazırlıkları basına değerlendiren kültür ve turizm bakan yardımcısı Özgül Özkan Yavuz normalleşme döneminde neler yapılacağını, yaz sezonundaki etkinliklerini anlattı. Erken kapanmak zorunda kalınan bu süreç sonrası Eylül ayının 1’inden itibaren bu süreci bir ay erkene çektiklerini belirten Özkan böylelikle açık hava etkinliklerine yoğunluk verileceğini Eylül ayının kültür sanat sezonu olacağını dile getirdi.

Yenilikler Yolda

Pandemi sürecinde opera, able, senfoni orkestrası, tiyatrolarda gösteriler iptal edilmiş ve buna çözüm olarak yeni sezonda kamyon tiyatrosu ile 1 Temmuz 2020’den itibaren tiyatro sahnelerini kamyon üzerinden izleyici ile buluşturmaya çalıştıklarını ve ortalama 40 ilde bu gösterilerin kamyon üzerinde sergileme planlaması tiyatroların açılacağı 1 Eylüle kadar devam edecek.

50 günlük sürecek bu projenin oyunculara hem de izleyicilere moral olacağına değinen Özkan ayrıca antik tiyatro konserleri ve tiyatro gösterileri ile gönülleri feth etmeyi amaçladıklarını belirtti. Özkan son olarak

1 Eylül sonrası hazırlıklarda ise tiyatro ve sahnelerin pandemi süresince kullanılabilecek şekilde dizayn edileceğini

  • Seyirci sayısı
  • Seyirci kabul şekli
  • Program sonrası bir sonraki süreçte bırakılacak zaman dilimi
  • Temizlik, iklimlendirme ve araç gerecin bakımlarında gösterilecek itina
  • Hijyen konularında gerekli önlemler konusunda da hazır olduklarını basında yer alan konuşmasında belirtti.