Evet Hayır Bilmeceleri

Bilmeceler bizim ülkemizde tarihi oldukça geçmişe dayanan edebi türlerdendir. Bilmeceler çocukların cevaplamaktan yetişkinlerin ise sormaktan zevk aldıkları aktiviteler olarak bilinmektedir. Her çocuk hayatında en az bir defa bir bilmece ile karşılaşmıştır. Bazı bilmeceler değişerek günümüze gelirken bazı bilmeceler ise halihazırda bugün gelişim sürecindedir ve dil dağarcığımızda yer etmek üzere oluşmaktadırlar. Ancak öyle bilmecelerimiz de vardır ki yıllar öncesinde de bugünde aynı şekilde sorulur.
Böyle bilmeceler bize kültürümüzün birer armağanıdır ve bunları yaşatmak bizlerin görevidir. Çocuklara çok sevdikleri bilmece sevgisini aşılamak sanıldığı kadar zor değildir. Şöyle ki bilmeceler ve çocuklar oldukça iyi anlaşırlar. Bilmeceler yalnız bizim ülkemize özgü edebi türler değildir. Dünya genelinde her kültürün kendine göre değişiklik gösteren bilmeceleri vardır ve bu bilmecelerden yaygın olarak kullanılanlarından biri de evet hayır bilmeceleri olarak gösterilebilir.

Evet Hayır Bilmeceleri Nedir?

Bilmeceler çocukların zihinlerini zorlayarak belli bir çaba harcamalarını sağlar. Bu açıdan bilmeceler çocuklar için oldukça faydalı etkinliklerdir. Yurt dışında da durum bu şekildedir. Ancak bilmeceleri sorma şekilleri kültürlere göre farklılık gösterebilir. Bu bilmece tarzı bizim bilmece tarzlarımızdan biraz daha farklıdır.
Kültürümüzde bu tarz bilmeceler daha çok oyun olarak görülebilir. Etkinliğin çocuklar için biraz daha yaratıcı olması isteniyorsa evet hayır bilmeceleri tam da ihtiyaçlarını karşılayacak eğlenceli ve yaratıcı bilmece türlerindendir. Bu bilmeceler bir hikâyedeki gizemi çözmek üzerine kurulmuştur ve evet hayır bilmeceleri oldukça eğlenceli bilmeceler olarak bilinirler.

Evet Hayır Bilmeceleri Nasıl Sorulur?

Çocuklar için biraz daha değişik bilmeceler arayanlar için bu tarzda bir bilmece önerilebilir. Öncelikle bir hikâyenin sonucunu özet geçen birkaç cümle söylenmelidir. Daha sonra çocuklar bu konu hakkında çeşitli sorular yöneltirler ve soruyu soran kişi bu sorulara yalnıza evet hayır şeklinde cevap verebilir. Hikâyenin niçin o şekilde sonlandığına dair ipuçları yakalamaya çalışan çocuklar doğru yanıtı bulana dek yaratıcılıklarını kullanmak durumunda kalırlar.
Örneğin çocuklara bahçede yaralı bir kuş bulduğunuzu söyleyebilirsiniz. Onlar bu kuşun nasıl yaralandığını bulmaya çalışacaklardır. Diyelim ki bu kuş bir kediden kaçarken yaralanmış olsun. Bu durumda bulunması gereken doğru cevap budur. Bu kuşa ne olmuştur diye sorulur ve çocuklar akıllarına gelenleri sıralarlar. Soran kişi evet ya da hayır diyerek doğru cevap gelene dek bilmeceyi sürdürür.