Evdeyken İzlenecek En İyi Tarihi Filmler

Evdeyken İzlenecek En İyi Tarihi Filmler

Söz konusu tarihi filmler olduğunda sinema dünyasında pek çok önemli yapımla karşılaşabilirsiniz. Savaş filmleri ve tarihin bazı önemli noktalarına değinen bu yapımlar her zaman çok sevilmiştir. Belki de sinema dünyasının en ilgi çeken türü tarhi temalı filmler olarak da belirlenebilir.

Biz de bu sevilen türden yola çıkarak sizler için güzel bir liste hazırlamak istedik. Tarihi filmler arasında yer alan en önemli 5 ödüllü yapımı bu listemizde bulabilirsiniz.

Ödüllü Tarihi Filmler Listesi

Tarihi filmler arasında yer alan en kaliteli 5 yapımı bu listemizde bulabilirsiniz. Listemizde yer alan yapımların her biri de dünya çapında büyük ses getirmiş oldukça etkili yapımlardır. II. Dünya Savaşı döneminden antik dönemlere dek uzanan bu yapımları izlerken sanki kendinizi o dönemin insanı olarak hissedebileceksiniz. İşte, tüm zamanların en önemli ve başarılı tarihi filmler listesi:

1.     II. Dünya Savaşı Temalı: Dunkirk – 2017

Tarihi filmler 2019 yılına damga vurduğu gibi bundan 2 sene öncesinde de önemli yapımlar çekilmiştir. Buna da en güzel örneklerden biri olan Dunkirk örneği verilebilir. Usta yönetmen Christopher Nolan imzalı bu yapım, savaşı iliklerinizde hissetmenize neden oluyor.

Dunkirk, tarih temalı yapımlar arasında başarıdan başarıya koşan bir film olarak da görülüyor. Filmin temasında II. Dünya Savaşı’nın dönüm noktalarından biri olan gerçek bir hikaye yer alıyor. Nolan imzalı bu muhteşem filmi izlerken kendinizi o dönemin zorluklarının içerisinde hissedeceksiniz.

2.     Tarihi Filmler Denildiğinde: Schindler’s List – 1993

Schindler’s List, bu listemizde yer alan belki de en sarsıcı yapımlar arasında başı çekiyor. Steven Spielberg imzalı bu başarılı yapımda yine II. Dünya Savaşı dönemine değiniliyor. Filmde Oskar Schindler isimli bir iş insanının binin üzerinde Yahudi’yi soykırımda ölmekten kurtarması anlatılıyor.

Schindler, savaş döneminde kendi topraklarında yaşayan pek çok Yahudi için umut ışığı olmuş gerçek bir tarihi karakter. İşte bu cesur karekteri anlatan Schindler’s List filmi de listemizin en cesur yapımlarından biri.

3.     Dramın En Güzel Örneklerinden: The Pianist – 2003

Tarih temalı filmler hakkında bir liste yaparken The Pianist isimli bu 2003 filmini de atlamamamız gerekiyor. The Pianist, kendisi ile aynı adı taşıyan bir kitaptan beyazperdeye uyarlanmış Oscar Ödüllü bir film.

The Pianist, Yahudi bir müzisyenin savaş döneminde çektiği çileleri tek tek anlatan bir yapım. Bu dönemde yaşanan zorlukları apaçık bir şekilde ortaya koyan bu filmi izlerken fazlasıyla etkileneceksiniz.

4.     Antik Dönemlere Dayanan: 300 – 2007

 

Tarih konulu filmlerden bahsederken biraz da antik dönemleri anlatan yapımları sizlere önermemiz gerekiyor. 300, antik Yunan medeniyetleri arasında gelişen siyasi sorunlara ve toplumsal olaylara odaklanan başarılı bir yapım. Filmde, Spartalıların Persliler ile yaptıkları savaşlar ve anlaşmalar anlatılıyor.

Küçük bir ordu sayesinde kazanılan bu kusursuz zafer de filmin en can alıcı noktalarından birini oluşturuyor. Dönemi başarılı bir şekilde anlatan filmde antik Yunan medeniyetlerinin toplumsal yaşantısını da bulabilirsiniz.

5.     Türk Tarihi Yapımlarından: Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü? – 2006

Türkiye sineması içerisinde de oldukça önemli ve etkili tarih temalı yapımları bulabilirsiniz. Bu başarılı yapımların da başında Ezel Akay imzalı Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü? Filmi geliyor. Filmde, Haluk Bilginer ve Beyazıt Öztürk gibi isimler başrolde yer alıyor.

Film, Türk tiyatro tarihinin de önemli figürlerinden olan Hacivat ve Karagöz’e odaklanıyor. Tarihi gerçeklik açısından oldukça özel bir yapım olan bu filmden büyük keyif alacaksınız. Ezel Akay’ın yönetmenlik dilini de taşıyan bu film dram ve komedinin de en güzel yerli örneklerinden biridir.