Espri Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

espri-yapmak

Espri yapmak hayatımızda sevdiklerimizle beraber kahkahalar atarak keyifli zamanlar geçirmemizi sağlar. Güzel espri yapmak için nelere dikkat edilmeli? Güzel espri nasıl yapılır? Esprili olmak için nelere dikkat edilmeli? Kalabalık ortamda espri yapmak keyifli dakikalar geçirmek için çok etkilidir. Fakat günümüzde bazı insanlar esprinin dozunu patavatsızlık ile karıştırabiliyor. Yaptıkları boş konuşmalar ile espri yaptıklarını zannediyor. Bu durum ise kişinin çevresindekiler açısından oldukça yadırganabilir.

Bu yüzden insanlar konuşurken ve espri yaparken durması gereken yerleri bilmeli ona göre hareket etmelidir. Aksi takdirde bu tutumlar kişinin çevresindeki insanlar ile arasında soğuk bir hava esmesine neden olur. Zamanla etrafındaki kişilerde bu durumda uzaklaşır. Espri yaparken kesinlikle uzatılmamalı ve dozunda bırakılması gerekir.

Aşağıdaki konumuza geçmeden önce Mizah nasıl geliştirilir konumuza bakmanızı da tavsiye ediyoruz.

Nasıl Espri Yapılır?

  • Kişilerin yaşamadıkları konular hakkında espri yapması ya da insanları eleştirmesi insanların kusurları hakkında dalga geçmesi oldukça kolaydır. Mesela konuşamayan birisini taklit etmek, tekerlekli sandalye kullanmak zorunda olan birisini itiyormuş gibi şaka yapmak, gözü görmeyen yardım isteyen birini yanlış yere yönlendirmek bazı insanların yapmış olduğu düşüncesiz davranışlardan bir kaçıdır. Bu tip davranışlara karşı dikkat edilmeli etrafımızda bu tarz insanlar varsa uyanmamız gerekir. Böyle düşüncesiz espri yapmaya çalışan kişiler karşılarındaki insanların çok fazla üzülüp kırılmasına neden olurlar.
  • Espri yaparken, kişilerin yaşamış olduğu geçmiş hayatları ile ilgili travmaları olabilir bunlarla alakalı şaka yapmak etrafımızdaki insanları üzmekten başka hiçbir işe yaramayacaktır.
  • Herkesin kendine özgü dini anlayışı, inançları, davranışları bulunur. Bu konuda herkes birbirlerine karşı saygılı olmak durumundadırlar. İnsanların mezhepleri ve ırkları ile ilgili şakalar yapmak patavatsızlıktan başka hiçbir şey değildir.
  • Kişiler fiziki yapı olarak şişman, ince yapılı, uzun boylu, kısa, sarışın, esmer ve bunun sayamadığımız gibi birçok özellikleriyle diğer insanlardan farklı olabilir. Özelliklerinden dolayı insanlarla dalga geçmek ve espri konusu haline getirmeye çalışmak oldukça mantıksız bir davranıştır.
  • Ayrıca ölen birisi ile ilgili çevresine ve yakınlarına da espri kesinlikle yapılmaz bu komiklik asla değil tamamen saygısızlıktır.
  • Esprinin her zaman yerinde ve uygun zamanda yapılması gerekir.
  • Yapılan espri ne kadar komik olursa olsun iki ya da üç kere tekrarlanmamalıdır.
  • Espri yapmak için kişilerin kendini zorlamaması yapılan esprinin kesinlikle doğaçlama olması gerekir.
  • Yapılan esprinin kısa ve öz olması oldukça önemlidir.

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için Abone Ol! butonu ile haberleri alabilir ve bizi Twitter ve Instagram sayfalarımızdan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.