Eski Türk Sanat Müziği

Eski Türk sanat müziği, Türk kültürüne özgü bir klasik müzik türüdür. Cumhuriyet kurulduktan sonra, sanat müziği adını almıştır. Çağdaş dönemin, en bilinen sanatçılarından biri Münir Nurettin Selçuk’tur. Batı müziğinin model alındığı eski Türk sanat müziği, televizyon, radyo ve eğlence mekânlarında sıklıkla tercih edilmiştir.

Eski Türk Sanat Müziği Sanatçıları

Sanat güneşi lakabıyla bilinen Zeki Müren. Veda busesi şarkısının sahibi, Yusuf Nalkesen. Cumhuriyet döneminin en bilinen sanatçılarından Münir Nurettin Selçuk. Halk müziği ve sanat müziği sanatçısı olan Saadettin Kaynak, ayrıca ezanı ilk olarak Türkçe okuyan sanatçıdır. Müzeyyen Senar ve Hamiyet Yüceses de, unutulmayan sanatçılardandır.

Eski Türk Sanat Müziği Enstrümanları

Bağlama, telli bir çalgı olan bağlamada, yedi adet tel vardır ve mızrap denen küçük aparatla çalınır. Saz veya kopuz olarak da bilinir. Zurna, nefesli bir çalgıdır, ceviz, erik, dut ağaçlarından yapılır. Üç bin yıllık geçmişi olan zurna, her tür Türk müziğinde kullanılır.
Kabak kemane, Hatay’da hegit, Güneydoğu Anadolu’da rübaba adıyla bilinen, telli ve yaylı çalgıdır. Kanun, 24 veya 27 perdeden oluşan, parmaklar ile çalınan enstrüman. Darbuka, vurmalı bir çalgı olan darbuka, el ile çalınır. Ud, Farabi’nin icadı olduğu bilinir.
Telli bir enstrümandır. Def, el ile çalınan, vurmalı bir çalgıdır. Yaylı tambur, kemençe yayı ile çalınan, telli bir enstrümandır. Karadeniz kemençesi, üç telli, yaylı bir enstrümandır. Karadeniz bölgesi ile özdeşleşmiş bir çalgıdır.

Eski Türk Sanat Müziği Makamları

Hicaz makamı, dinleyicisine alçakgönüllülük duygusu veren bir makamıdır. Nihavent makamı, ünlü bilgin Farabi’ye göre, dinleyene kuvvet ve barış duygusu veren makam. Segâh makamı, soylu bir hüzün makamıdır segâh makamı. Dinleyene ah çektirmesiyle bilinir. Muhayyer makamına makama örnek ise, çile bülbülüm çile şarkısıdır.
Rast makamı ise, Farabi’ye göre, dinleyene neşe ve iç huzur veren bir makamdır. Hüzzam makamı, koyu bir hüzün makamıdır. Hüzzam, dinleyene hüzün duygusu verir. Kürdili makamına örnek ise, yıldızlara baktırdım, fallarda çıkmıyorsun şarkısıdır. Bayati makamının ismini, Bayat Oğuz Boyu’ndan aldığı bilinir.