Eşek Sütü Faydaları Ve Zararları

Eşek sütünün kadim bir geçmişi olmakla birlikte o zamandan bu zamana kadar şifa niyetine kullanılan bir içecektir. Üretimi de o kadar çok olmayan eşek sütü günümüzde birçok kişinin ihtiyaç duyduğu da bir gerçek. Bu yazımızda eşek sütü nedir? Eşek sütü hakkında neler biliyoruz? Faydaları ve zararları nelerdir? Eşek sütü fiyatı gibi birçok konuya haberimiz detaylarında değineceğiz.

Ayrıca günümüzde besleyicilik yönünden anne sütüne en yakın olarak eşek sütünün olduğu konunun uzmanları tarafından ifade edilmektedir.

Eşek Sütü Nedir?

esek-sutu-nedir

Eşek sütü, vitamin ve bileşenleri sayesinde faydalı olan bir içecektir. Dişi eşekten elde edilir. Üretimi kısıtlıdır. Çünkü normal bir inekten günlük 30 litre süt elde ederken, bir dişi eşekten en fazla yarım litre süt elde edilmektedir. Eşek sütünün çiğ olarak tüketilmesi önerilmektedir. Çünkü kaynayan süt, içindeki değerli bileşenleri kaybedecektir. Doktor tavsiyesi olmadan tüketilmesi bir takım sağlık sorunlarına sebebiyle verebilir. Öte yandan eşek sütü ömrünün yaklaşık olarak 72 saat olduğunu da belirtelim.

Eşek Sütü Hakkında Neler Biliyoruz?

Değerli yağlar yönünden oldukça değerli olan eşek sütü bünyesinde A, C, E, B1, B2, vitaminlerini barındırmaktadır. Ayrıca yine içeriğinde potasyum, magnezyum, sodyum,  kalsiyum, fosfor ve çinko gibi oldukça değerli zenginliklere sahiptir.

Öte yandan eşek sütü içeriğinde bulunan ve diğer sütlere oranla içeriğinde daha fazla olan laktoz bileşenini ihtiva etmektedir. Bunun neticesinde de laktoza bağlı olarak eşek sütü biraz daha diğer sütlere oranla şekerli olmaktadır.

Eşek Sütü Pahalı Mıdır? Eşek Sütü Fiyatı

esek-sutu-fiyatı

Eşeklerden bir günde elde edilen süt miktarı maksimum 0.5 litredir. Yani normal bir inek sütü gibi bir eşek, günlük 20 – 30 litre süt vermemektedir. Bundan ötürü normal bir inek sütü 4 -5 TL iken, bir eşek sütü piyasada 80 ile 100 TL arasında değişen fiyatlara alıcı bulmaktadır. Yanı, eşek sütünün günlük üretiminin kısıtlı olmasından dolayı fiyatının pahalı olduğunu söyleyebiliriz?

Eşek Sütü Nerede Bulunur?

Eşek sütünün daha çok Ege bölgesinde yoğunlaştığını söyleyebiliriz. Özellikle, Manisa, Muğla Fethiye ve Marmaris civarlarında eşek çiftliklerine rastlamak mümkündür. Öte yandan yaşadığınız bölgede muhtemelen eşek sütünü bulabilirsiniz. Bunun için çarşı merkezinden birkaç esnafa sormanız yeterli olacaktır. Ayrıca, e-ticaret yapan platformlarda da eşek sütünü artık bulmak mümkün. Sadece arama motoruna ‘eşek sütü’ yazmanız yeterli olacaktır.

Eşek Sütünün Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

esek-sutu

Eşek sütü tüketimi.

Eşek sütünün tüketilmesi mutlaka uzmanlar tarafından tavsiye edilmelidir. Kendi başımıza eşek sütü tüketmemek en iyi seçenek olacaktır.  Ayrıca eşek sütünün tavsiye edilen tüketim dozunu iyi ayarlamalı ve oranı kaçırmamalıyız. Çocuklar için günlük 2 çay bardağı kadar eşek sütün kâfi olduğu doktorlar tarafından ifade edilmektedir. Ayrıca yetişkin kişiler için günlük bir su bardağı eşek sütü yeterli olmaktadır. Son olarak eşek sütü çiğ olarak tüketilmelidir. Kaynatılarak tüketilmez.

Eşek Sütü Tüketilmesinin Dini Yönden Durumu Nedir?

Peki eşek sütü caiz mi? Eşek eti, İslam dinince yenmesi caiz olmayan etler arasında girmektedir. Bundan dolayı fıkhi kurallara dayanarak etinin yenmesi caiz olmayan bir havyanın sütü de helal olmayacaktır. Hem öte yandan genel görüş olarak eşek sütünün haram olduğu yöndedir. Lakin bir hastalığın tedavisinde doktor tavsiyesi ile tüketilebilir. Ama hastalığın tedavisi herhangi bir ilaç ile mümkün ise bu durumda eşek sütü tüketimi caiz olmayacaktır.

Eşek Sütünün Faydaları

esek-sutu-faydalari

Eşek Sütü Faydaları.

Çok eski bir geçmişi olan eşek sütü o günden bu güne kadar şifa niyetine tüketilmektedir. Eşek sütünün genel manada bebeklerde ve çocuklarda kullanımı bir hayli fazladır. Ayrıca eşek sütünün besleyici özelliği yanında kozmetik dünyasında da kullanıldığını ifade edebiliriz. Yüz mililitre bir eşek sütünde yaklaşık olarak 42 kalori bulunmaktadır. Eşek sütünün faydalarına gelin birlikte bakalım.

Anne Sütü Gibidir ve Çocuklara faydalıdır!

esek-sutu-anne-sutu

Eşek sütü ve anne sütü.

Eşek sütünün faydaları arasında ilk sırayı çocuklara olan faydası gelir. Çocuk gelişimine olan faydası inkâr edilemez bir gerçektir. Çünkü eşek sütü anne sütüne denk gelmektedir. Anne sütü ile neredeyse aynı kategoriye giren eşek sütü bundan ötürü çocuklara da faydalıdır. Sütü kesilen ya da sütü az olan annelere de uzmanlar eşliğinde eşek sütü tavsiye edilmektedir. Neden uzmanlar eşliğinde verilmesi gerekiyor dedik; çünkü eşek sütü alerji yapma bakımından diğer sütlere oranla daha fazla etkiye sahiptir.  Mutlaka doktor tarafından tavsiye edilmediği sürece eşek sütünün tüketilmesi doğru bir davranış olmayacaktır.

Kemiklerin Gelişmesinde ve Güçlenmesinde Oldukça Etkilidir!

Eşek sütü kemiklere faydalıdır. Çünkü eşek sütünün içeriğinde bolca bulunan kalsiyum kemiklerin güçlenmesinde ve gelişmesinde oldukça faydalı olan bir bileşendir. Öte yandan kemik erimesinin önüne geçmede de eşek sütünün önemi bir hayli büyüktür.

Kanser Çeşitlerine Karşı Çok Etkilidir ve Tesirlidir?

Günümüzde dünyasında ve özellikle ülkemizde sıkça görülmekte olan bağırsak (kolon), mide, pankreas, cilt, karaciğer ve akciğer kanser çeşitlerine karşı etkisi tartışılmaz bir gerçektir.  Özellikle kanserli hücrelere karşı bir savaş başlatır. Buna ilave olarak kemoterapi gören kanser hastalarının eşek sütünü vücutlarına destek amaçlı kullanılması çok önemlidir.

Vitiligo Tedavisinde Kullanılmaktadır!

Vitiligo hastalığı bir cilt hastalığıdır. İnsanların ellerinde, ayaklarında, bacaklarında, dudaklarında ya da yüzlerinde oluşabilen vitiligo hastalığını eşek sütü ile tedavi edilebilme olasılığı yüksektir. Çünkü eşek sütünün bağışıklığı güçlendirme özelliği sayesinde tedavi amaçlı kullanılabilir. Ayrıca, cilt hücrelerinin yenilenmesinde etkili olan bileşenler eşek sütünde bolca bulunmaktadır. Bundan ötürü vitiligo hastalığının iyileştirilmesinde eşek sütü hastalara destek olur.

İnsan Cildine Faydası Vardır!

Eşek sütünün insan cildine faydası olduğu bilimsel yollar ile kanıtlanmış bir gerçektir. Bunun en büyük kanıtı eski mısır kraliçesi Cleopatra’dır. Eski tarihi notlar arasında Cleopatra’nın güzellik sırrının altında yatan nedenin eşek sütü olduğu ifade edilir. Çünkü eşek sütünün içeriğinde B vitamin bir hayli bulunmaktadır. B vitamini ise insan cildine oldukça faydalı olan bir vitamindir. Öte yandan cilt de bulunan lekeleri ve pürüzleri yok etmede oldukça başarıl bir sonuç veren eşek sütü kapanan deri gözeneklerini de açmak için oldukça etkilidir. Bir pamuk vasıtasıyla cildinize eşek sütünü tatbik edebilirsiniz.

Eşek Sütü Kalbe Faydalıdır!

Eşek sütünün içeriğinin sağlıklı yağlar bakımından zengin olduğundan bahsetmiştik. Özellikle kalp dostu Omega 3 yönünden zengindir.

Kalp – Damar Sağlığı İçin Faydalıdır!

Kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü yükselten eşek sütü kalp – damar yolunuzu koruyarak sizin kalp krizine yakalanma riskinizi düşürür.

Koah Hastalığı İle Amansız Savaşır!

Kronik bir hastalık olan koah hastalığı ile mücadele etmek için eşek sütü en iyi çözümler arasında ilk sırayı alır. Bu hastalıkla mücadele etmede eşek sütünün rolünün büyük olduğunu unutmayalım.

Eşek Sütü Nefes Açar, Solunum Yolunu Rahatladır!

Eşek sütünün nefes açıcı özelliği bulunmaktadır. Solunumu rahatlatır. Özellikle tıkanan bronşlar ve oluşan balgamlara sökmede birebir etkilidir. Buna ilave olarak öksürüğün çok olduğu zaman dilimlerinde öksürüğü azaltmada kullanılabilir.

Eşek Sütünün Zararları Nelerdir?

Eşek sütünün zararları konusunda çalışmalar devam etmektedir. Doktor tavsiyesi olmadan kullanmak doğru bir davranış olmayacaktır. Öte yandan eşek sütünün gaz yapma özelliği bulunmaktadır. Buna bağlı olarak kişilerde şişkinlikte görülebilmektedir. Alerji yapma tarafını da unutmamak gerekir. Ayrıca eşek sütünün içinde sağlığı tehdit eden kurşun, kükürt ve civa gibi maddelerde bulunmaktadır. Aşırı tüketiminde bu maddelerde vücutta birikir ve zehirlenme meydana gelebilir.

Bu yazıların devamı için bizi Twitter ve Instagram dan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir!

2020 Bebek isimleri

Sosyal Medya ve Evlilik

Sosyal Medya Etkileri

Mizah Sayfası Açmak ve Para Kazanma

Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir Kurbanlık Hakkında Merak Edilenler