En Saçma Bilmeceler

Yaşantımız içinde bizi rahatlatan içeriklerden biri de bilmece çözmektir. Bu bilmeceleri bazen internet sitelerinden araştırır, bazen gazetelerin bilmece sayfasını inceler, bazen ise bilmece kitabı alırız. Zekâ geliştirici, matematik, mantık ve kültür konularında bilmece çözmek hepimizi heyecanlandırırken aynı zamanda farklı konularla ilgilenmiş oluruz. Ancak bazı bilmeceler vardır ki sonucuna yönelik en ufak bir bilgi sahibi değilizdir. Bu bulmaca ve bilmeceler bize hem saçma hem de sonucu yokmuş gibi gelir. Bu bilmeceleri cevaplamak için bazen saatlerimizi harcadığımız ve çözümüne ulaşamadığımız olmuştur.

Saçma Bilmeceler Sormanın Amacı Nedir?

Her insan normal konuları dinlemekten ya da okumaktan zevk almayabilir. Bazı kişilerin ilgisini ise ilgi çeken saçma bilmeceler çeker. Bu bakımdan saçma bilmeceler hazırlanır. Kişilerin bu bilmeceyi çözmeye çalışması saçmalık arasından doğruyu bulmaya çalışmasıdır.

Bilmece Çözmek Nedir?

Bilmeceler aslına bakarsanız akıl oyunudur. Her insanın bilmeceleri doğru olarak çözmesi bu bakımdan mümkün değildir. Eski yıllardan beridir bilmece çözmek bir eğlence kültürünü oluşturur. Türk toplumunda da bilmece çözmeye yönelik birçok oyun ve aktivite düzenlenir. Kişiler biraraya geldiklerinde hoşça vakit geçirmek için bilmece çözme, fıkra anlatma ve oyunlar oynama gibi aktiviteler yaparlar. Okullarda bile Türkçe derslerinde bilmece konuları bulunur. Türkçe kitaplarının bir bölümünde veya ünitelerin sonunda bilmeceler başlıklı bir bölüm yer alır. O bölümdeki bilmeceleri çözmek her öğrencinin ilgisini çeker ve bu bilmeceleri çözmek öğrencilere zevk verir.

Saçma Bilmeceler Çözmek

Bilmeceler hayata dair tüm detayları içerir. Bu bakımdan bilmece çözmeye çalışmak da bir kültürü ifade eder. En saçma bilmeceler ise çözümünde ve cevabını bulmada zorlanılan bilmecelerdir. Bu bilmecelerin cevabına kitabın en arka sayfasından baktığımızda bile bazen ne alakası var diye sorabiliriz. Bilmece çözmek insanın beyin jimnastiği yapmasını sağlarken, çözmeye çalışırken içinden çıkılamaz bir noktaya gelmesi üzerine kişi kafa karışıklığı yaşayabilir. Bu bakımdan saçma olan bilmeceleri çözmeye kalkışmak yerine daha akılcı ya da mantıksal bilmece çözmeye ağırlık verilmelidir. Saçma olaylar ve konuları dinlemekten keyif alanlar ise saçma bilmecelerin cevaplarını kolayca bilebileceklerdir.