4 Adımda En Meşhur Atasözlerinin Hikayeleri

en-meshur-atasozlerinin-hikayeleri

Günlük hayatımızda özlü söz olarak kullandığımız atasözleri, hepimizin diline pelesenk olmuşlardır. En Meşhur Atasözlerinin Hikayeleri nelerdir? Kıssadan hisse nin en kısaltılmış halidir. Çoğu atasözünün altında da bir gerçeklik yatmaktadır. Haydi gelin en meşhur atasözlerinin hikayelerini inceleyelim.

Popüler Atasözlerinin Hikayeleri

1-      Saman Altında Su Yürütmek | En Meşhur Atasözleri

Eski yıllarda bir köyde yaşayan çiftçiler her yıl ekinin eker ve yaz olduğunda su kaynağından sırayla herkes aynı miktarda suyunu alır tarlasını sularmış. Herkes birbirinin tarlasına sahip çıkar hep beraber güzelce geçinirlermiş.

Her toplumda olduğu gibi bu köyde de cingöz bir çiftçi açgözlülük yapmak ister. Su kaynağının yanında olan tarlasına gizlice ufak bir yol kazar su kaynağına kadar. Üstünü gizlemek için çalı çırpı serper ve üstüne saman koyar. Günler geçer ve hasat zamanı gelir. Herkesin tarlası susuzluktan yanarken kurnazın tarlası çok fazla hasat vermiş. Şüphelenen çiftçiler, kurnazın tarlasını soruşturmak isterler. Gece vakti kimseler yokken tarlasına bakarlar ve yolu görürler. Kurnazın saman altından su yürüttüğünü gözlemlerler.

2-      Lafla Peynir Gemisi Yürümez

Kurnaz bir esnaf Trakya’dan getirttiği peynirleri, İstanbul da satar geri kalanını deniz yoluyla İzmir de satmaları için gemilere yüklermiş. Gemi kaptanına her zaman yalanlarıyla oyalar bir türlü gemi ücretini ödemezmiş birkaç kere bu şekilde kandırmış. Yine bir gün malları gemiye yüklettikten sonra geminin kalkması için limanda bekler fakat gemi kalkmaz. Sinirlenip kaptana çemkirir. “Haydi kaptan vakit geçiyor kalksana.” Der ve sakinleşir. Kaptan büyük bir hiddetle “Kendini kurnaz mı sanıyorsun? Paramızı ver. Lafla peynir gemisi yürümez.”

3-      Dostlar Alışverişte Görsün

Yumurtacılık yapmak için niyetlenen Nasrettin Hoca, 5 paraya aldığı yumurtaları 4 paraya satıyordur. İflasın eşiğine gelen Hocayı uyarmak için esnaf toplanmış hocanın yanına gitmişler. Ve onu uyarmak istemişler. Hoca sinirlenerek “Saf değilim. Dostlar alışverişte gözüksün yeter.”

4-      Parayı Veren Düdüğü Çalar | En Popüler Atasözlerinin Hikayeleri

Nasrettin Hoca pazara giderken çocuklar yolunu keser ve hemen hocadan düdük isterler. Hoca kafanı öne eğip kabul etmiş gibi yapar, yoluna devam edecekken çocuklardan biri düdüğün ücretini vermiş.

Hoca bir süre sonra geri dönmüş. Çocuklar heyecanlanıp istediklerini getirdiğini sanmışlar. Hoca poşetten bir adet düdük çıkarıp ücreti ödeyen çocuğa vermiş. Çocuklar üzülüp bize neden almadın diye sorarlar. Nasrettin Hoca ufak bir tebessümle, “Parayı veren düdüğü çalar.” Demiş.