En Kolay Bilmeceler

Günümüzde her yetişkin çocukluğunda mutlaka büyüklerinden gelen ve onu zorlayan bir akıl sorusuyla mutlaka karşılaşmıştır. Hatta bazı zamanlar bu sorular akran ortamında sorulduğunda arkadaşlar ile aralarında tatlı bir çekişme yaşandığı olmuştur. Bu soruları doğru cevabı bulmak her zaman kolay olmamıştır ve bu durum kimileri için bir hırs haline dönüşmüştür.
Durum böyle olduğundan daha derin düşünülerek, zihin kapasitesi zorlanarak sorunun cevabının bulunması çok önemli bir mesele gibi gelmiştir. Bu durumu çocukluğunda deneyimlemiş olanlar bunun nasıl bir his olduğunu bilirler. İşte kültürümüzde bilmece en eski zamanlardan bu yana yetişkinlerden çocuklara söylenerek günümüze değin gelmiştir. Günümüzde bilmece ve zekâ arasındaki ilişkinin sorgulanma ve araştırılma sebebi de zihinsel kapasiteyi zorlayarak onu çalışmaya itmek ve bu şekilde bilişsel bir egzersiz sağlıyor olmasıdır.

Bilmecenin Faydaları Nelerdir?

Çocuklarda edinilen bilginin gün yüzüne çıkarılmasına yardımcı olan bilmecenin yararları birden çoktur. Çocuklar ve hatta yetişkinler çoğu zaman örtük öğrenme gerçekleştirirler. Örtük öğrenme, bir durumda bir yerde ve bir zamanda gözlemlenmiş ve öğrenilmiş bir şeyin bu bilginin kullanılmasını gerektirecek bir ortam olmadan ortaya çıkarılmaması demektir. Öğrenilen davranış gösterilmez veya öğrenilen bilgi açığa vurulmaz ancak bilgi oradadır.
Örneğin henüz konuşmayı yeni öğrenen bir çocuk sizin her gece aile bireyleri ile birbirinize iyi geceler dediğinizi duymakta olsun. Başka bir gün, günün farklı bir saatinde aniden iyi geceler demesi sizi şaşırtabilir. Çocuk aslında bunu öğrenmiştir ancak öğrendiğini yeni göstermektedir. İşte bu mantık üzerinden çocukların bilmecedeki soru cevap tekniği ile aslında bildikleri ve geçmişte öğrendikleri bir malzemeyi ortaya çıkarmaları mümkün olmaktadır.

Bilmecelerin Zekâ ve Dikkat Üzerindeki Etkisi

Bilmeceler çocuklarda etkin düşünmeyi geliştirir ve akılcı cevaplar bulmak üzere onları zorlar. Bunun için belli bir miktar dikkat vermeleri gerekir. Çocuklar bu konuda bazı durumlarda sıkıntı yaşayabildiğinden bilmece etkinliği çocukların dikkat kapasitesini de belli oranda arttırmaktadır. Böyle bir etkinliğe başlanacağı zaman en kolay bilmeceler seçilmeli zaman geçtikçe seviye arttırılarak zor bilmecelere geçiş sağlanmalıdır. Bu şekilde sorulacak olan akıl bilmeceleri çocukların bilişsel alanda yetkinliklerini arttıracaktır.