Rock Müzik Grupları Arasından En Sağlam 6 Grup!

efsane-rock-gruplari

Rock müzik tarihinin efsaneleri! Her dönem dinlenilen, etkisini asla kaybetmeyen fenomenler. Led Zeppelin’den AC/DC’ye  müzik tarihinin seyrini değiştiren rock grupları. Bu grupları dinlemeden müzik dinlemeyi seviyorum demeyin.  İşte karşınızda efsanevi rock müzik grupları!

Artık hepsi dede olsalar da etkilerini asla kaybetmeyen, her dönem aynı duygularla dinlenilen gruplar. Kuşakları birbirine bağlayan rock müzik efsaneleri. Sizler için derlediğimiz 6 efsanevi grup. Hazırsanız hadi buyrun yazıya!

Pink Floyd

Saykodelik ve progresif rock müziğin öncülerinden olan Pink Floyd, gerek etkileyici albüm kapakları gerekse iç içe geçmiş sahne şovlarıyla modern müzik tarihine damgasını vurmuştur. Dark Side of the Moon gibi en uzun süre zirvede kalmış ve grubun simgesi sayılan albümünün yanı sıra, The Wall, Wish You Were Here, The Division Bell gibi harika şarkıların olduğu albümleriyle gönlümüzde taht kurmuştur. Grup artık bir arada olmasa da bizlere ölümsüz eserler bırakmıştır.

Rock Müzik Grupları Arasında En Sevilenlerden Biri: Led Zeppelin

İngiliz Rock grubu, tartışmasız şekilde rock müziğinin çizgisini belirli ölçüde değiştirmiştir. Grup, gelmiş geçmiş en iyi baterist olarak görülen John Bonham, gitar efsanesi Jimmy Page, harika sesiyle Robert Plant ve bas gitarıyla harikalar yaratan John Paul Jones’dan oluşuyor. Black Sabbaht ve Deep Purple gibi gruplarla Hard Rock’ın öncüsü olarak görülür.

The Beatles

İngiltere’de kurulup namını tüm dünyaya yaymış olan grup, 60’lı yıllarda ortaya çıkan grup hala etkisini sürdürmekte. The Beatles, sanatsal anlamda rock müziğine önemli katkıları olmuş bir gruptur. Otoritelerce Beatles ile birlikte kültür bile değişti. Yetişkin erkekler saçlarını uzatmaya başladı, yetişkin kadınlar ise mini etekler giyer oldu. Tüm bunları Beatles başardı. Değişen ve gelişen toplumun öncüsü oldular.the-beatless

Rock Müzik Grupları Arasından Efsaneleşmiş Bir Grup Daha: Deep Purple

60’lı yılların sonunda kurulan İngiliz Rock grubu Deep Purple, Hard Rock ve Heavy Metal tarzın öncülerinden sayılır. Zamanla değişen müzikal tarzlarıyla zamanının ötesinde bir grup olmayı başaran grup, ilk olarak progresif bir tarzdaydı. 70’lerden sonra ağır bir tarz benimsedi ve Led Zeppelin, Black Sabbaht gibi gruplarla İngiliz Hard Rock ve Heavy Metal tarzının seyrini değiştirdi. İlk kayıtlarından bu zamana 100 milyondan fazla yaptığı albüm satışları bir yana  “dünyanın en gürültülü grubu” olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırdı.

Rolling Stones

Rock müzik grupları hakkındaki detaylı yazımız hızını kesmeden devam ediyor… 60’lı yılların efsanelerinden olan The Rolling Stones, hala sahnelerde dinleyenlerine keyifli dakikalar yaşatıyor. Artık dede diyebileceğimiz “ihtiyar delikanlı” vokalimiz Mick Jagger enerjisiyle gençlere taş çıkarıyor. Dünya genelinde 200 milyondan fazla albüm satışı yapmış olan grup, Billboard dergisi tarafından “tüm zamanların en iyi sanatçıları” listesinde 10. sırada yer alıyor.

Efsaneleşmiş Rock Müzik Grupları Hakkındaki Yazımızın Son Grubu: AC/DC

70’li yıllarda Avustralya’da, Angus ve Malcolm Young kardeşlerce kurulmuş olan grup, otoritelerce Hard Rock ve Heavy Metal’in öncülerinden sayılsa da grup yaptığı müziği “Rock and Roll” olarak tanımlamıştır. Sahne şovlarıyla harika bir enerjiye sahip olan AC/DC, Angus Young’ın ilerleyen yaşına rağmen kendisiyle özdeşleşen “duck walk” dansıyla da izleyenlerine yaşın bir önemi olmadığını her yaşta genç olabilineceğini göstermiştir.